SON DAKİKA
Hava Durumu

Ahıska Türkü kafilesi Ahlat'a yerleştirilecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Ukrayna'dan getirilmesine karar verilen Ahıska Türklerinden 268'inin Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştirileceği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2016 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2016 15:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ahıska Türkü kafilesi Ahlat'a yerleştirilecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Ukrayna'dan getirilmesine karar verilen ve bugüne kadar bin 206'sı  Erzincan'ın  Üzümlü ilçesinde iskan ettirilen Ahıska Türklerinden 268'inin de  Bitlis'in  Ahlat ilçesine yerleştirilmesine karar verildi. Dünya  Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar yaptığı açıklamada, Üzümlü'ye yerleştirilen Ahıska Türkleri için iş olanakları oluşturulmaya çalışıldığını kaydetti. Uçar, Üzümlü ilçesine göçün geçen yıl 25 Aralık'ta başladığını hatırlatarak, "Birinci, ikinci ve üçüncü etapla şu anda 301 aile ve toplamda bin 206 kişiyle beraber Üzümlü'deki halkımız yerleşmiş bulunmaktadır” diye belirtti.

1 Haziran'da getirilmesi planlanan 268 kişilik kafileyi de Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştireceklerini kaydeden Uçar, "Bundan sonraki etap yine Üzümlü'ye 108 aile olarak inşallah Ramazan Bayramı sonrasında planlanıyor. Bu 108 aile için hazırlıklar devam ederken aynı zamanda Bitlis'in Ahlat ilçesinde de çalışmalarımız var. Ahlat'a getirilecek kafile için 1 Haziran tarihini planlıyoruz. 1 Haziran'da 72 aile, yaklaşık olarak 268 kişi  Ahlat'a getirilecek. Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz bu konudaki çalışmasını sonlandırıyor. İnşallah 30 Mayıs'ta Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüzün bir heyeti bölgeye gidip Ahıska Türklerini alıp uçakla Muş'a getirecek. Muş'tan da Ahlat'a göçü getirmeyi planlıyoruz. Onun akabinde Erzincan'a getirilecek en son kafile de Ağustos ayı sonrasına planlayarak inşallah göçü bu şekilde tamamlayacağız" diye konuştu.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.