SON DAKİKA
Hava Durumu

Arkeolog Maksim Levada: “Yanukoviç’in knez yüzüğü sahte”

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2010 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2010 12:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Arkeolog Maksim Levada: “Yanukoviç’in knez yüzüğü sahte”
Arkeolog Maksim Levada, Moskova Patrikhanesine bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesinin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in göreve başladığı gün hediye ettiği antika yüzüğün sahte olduğunu iddia etti. Levada’nın iddiasına göre Bizans İmparatoru IX. Konstantin Monomakos tarafından Kiev Büyük Knezi I. Yaroslav’ın (Bilge Yaroslav) oğlu Knez Vsevolod’a 1043’te hediye edildiği öne sürülen yüzük sahte, çünkü yüzük tarihi çelişkilere sebep oluyor.
Levıy Bereg (Sol Kıyı) haber sitesinde yer alan bilgilere göre, 11. yüzyıla ait Bizans yüzüklerinin mühür olarak kullanıldığından daima kabartmalarının içe doğru, yazılarının ise ters yönde yapıldığına dikkat çeken Levada, Yanukoviç’e hediye edilen yüzük üzerindeki kabartmaların ise dışa doğru, yazılarının ise doğru sıralandığını vurguladı.
Makalesinde Ukrayna’nın antika kaçakçılığı ve antika sahteciliği açısından dünyanın en üst sıralarına ulaştığına dikkat çeken Levıy Bereg, IX. Konstantin Monomakos’un mühür yüzüğünü hediye etmesinin Yanukoviç’in cumhurbaşkanı simgesi olan topuzu birisine hediye etmesi gibi anlamsız olduğunu belirterek, Yanukoviç takımı ve kilise temsilcilerinin antika dolandırıcılarının oyununa gelmesini üzücü bulduğunu kaydediyor.
Rıdvan Calilov
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.