SON DAKİKA
Hava Durumu

Baskınlar devam ediyor: Slav olmayan 100 kişi daha gözaltına alındı

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2014 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2014 10:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Baskınlar devam ediyor: Slav olmayan 100 kişi daha gözaltına alındı

Akmescit’te bir gün içinde Slav olmayan 100’den fazla kişinin, kamuflaj giyen ve kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından tutuklandığı bildirildi.

Kırım İnsan Hakları Saha Misyonu, tutuklanan en az iki kişinin dövüldüğünü açıkladı.

Kırım Saha Misyonu temcilcileri, 21 Kasım tarihinde Akmescit’in Merkez Pazarı’nda göz altına alınan kişiler ile konuşabildi. Göz altında alınan kişiler ile konuştuktan sonra Kırım Saha Misyonu, tutuklama operasyonunun üç aşamadan oluştuğunu bildirdi. İlk aşamanın saat 9.00’da, ikinci aşamanın saat 10.00’da ve üçüncü aşamanın 12.00 ile 13.00 arası yapıldığını açıkladı. Tutuklamayı, yanında tanıtma işareti olmayan maskeli ve kamuflajlı kişilerin eşliğinde olan sivil kıyafetli kişiler gerçekleştirdi.

Sivil giyinen bu kişiler, kendilerini Emniyet Müdürlüğü Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi çalışanları olarak tanıtıp tutukladığı kişilere, otobüse binmeyi söyledi. Tutuklama sebebi ise bildirilmedi.

Tutuklama sebebini soranlara ise, savcılık binasını mayınlama ihbarının olduğu ve tüm şüphelilerin tutuklandığı söylendi. Tutuklama yapan belirsiz kişiler, pazarda hem alıcıları hem de satıcıları tutukladı. Olay tanıkları, en az 100 kişinin tutuklandığını belirtti.

Otobüse binen tutuklulara çok sert davranan silahlı kişilerin, tuvalete gitmek isteyen iki kişiyi kelepçeleyip dövdüği ileri sürüldü.

Tutuklanan tüm kişişler, Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi’ne götürüldü. Tutuklu kişiler bodruma indirildi. Bodrumda ilgili kişilerin parmak izi, salya analizi alındı ve foto çekildi. Söz konusu prosedürden sonra nüfus cüzdanı olanlar serbest bırakıldı. Nüfus cüzdanı olmayanlar, yakınlarını arayıp gerekli kimliği getirmeyi rica etmek zorunda kaldı. Ehliyet, kimlik olarak kabul edilmedi. İki saat sonra nüfus cüzdanı olanlar serbest bırakılmaya başladı.

Serbest bırakılmadan önce tutukluklara, kolluk kuvvetlerine hiç bir şikayeti olmadığına dair belge zorla imzalattırıldı.

15 Kasım Cumartesi günü kolluk kuvvetleri, Akmescit’te bulunan ‘Lokomotiv’ pazarına baskın düzenleyerek Slav olmayan satıcıları gözaltına aldı. Sivil giyimli birkaç kişi, silahlı ve maskeli polis grupları ile beraber pazarın satış noktalarına baskın yaptı. Polislerin, sadece Slav olmayan satıcıların çalıştığı yerlere girip kimliklerini istediği bildirildi. Fakat insanlar genelde işe giderken yanına nüfus cüzdanlarını almadığı için tutuklandı.

Kırım’da Slav olmayan en büyük topluluk Kırım Tatarlarından oluştuğu için söz konusu baskında da en çok Kırım Tatarları zarar gördü. İlhaktan sonra Kırım yönetimi tarafından Kırım Tatarlarına karşı uygulanan baskılar devam ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.