SON DAKİKA
Hava Durumu

Danimarka’da camiye ait kütüphane kundaklandı

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın merkezindeki Nordvest semtinde bulunan İslami İnanç Toplumu'na ait caminin kütüphanesi kundaklandı.

Haber Giriş Tarihi: 17.08.2015 14:51
Haber Güncellenme Tarihi: 17.08.2015 15:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Danimarka’da camiye ait kütüphane kundaklandı

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın merkezindeki Nordvest semtinde bulunan İslami İnanç Toplumu'na ait caminin kütüphanesinin kundaklandığı bildirildi.

Nöbetçi komiser Henrik Stromer, yaptığı açıklamada, tek kişi olduğu belirtilen saldırganın ilk olarak kütüphanenin yola bakan bir penceresini ateşe verdiği, daha sonra içeriye yanıcı bir madde attığı bilgisini verdi.

Saldırı esnasında içeride bulunan, aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaklaşık 40 kişi binadan tahliye edilirken, yangın kısa süre sonra söndürüldü.

İslami İnanç Toplumu basın sorumlusu Muhammed Nami, yaptığı açıklamada, kütüphanede binlerce kitap bulunduğunu ve yangının çabuk fark edilmesinin büyük bir şans olduğunu belirtti.

Nami, "Saldırgan muhtemelen pazar günü olmasından dolayı içeride kimsenin olmadığını düşünmüş ve hedef olarak camimizin kütüphanesini seçmiş, çünkü 'binlerce kitabın tutuşması' demek bütün binanın yanması anlamına geliyor. Ama şükürler olsun ki içeride bulunan insanlar yangını hemen farkedip büyümeden kendi çabalarıyla söndürdüler" diye konuştu.

Nami, olayla ilgisi olduğu düşünülen saldırganın, üyelerinden bir genç tarafından fark edildiğini bildirdi.

Kopenhag polisinden alınan bilgiye göre, olayla ilgili 35 yaşındaki 1 kişi gözaltına alındı. Şüphelinin daha önce de benzer suçlardan sabıkası olduğu öğrenildi.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.