SON DAKİKA
Hava Durumu

Dolandırıcılar Kırım’daki durumu ve Ukrainlerin duygularını kullanıyor

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2015 19:06
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2015 19:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dolandırıcılar Kırım’daki durumu ve Ukrainlerin duygularını kullanıyor

Ukrayna ve Kırım’da yaşanan sosyo-politik değişiklikler, gerçekte belirli yeniliklerin uygulanmasına neden olması yanı sıra dolandırıcılar için bir faaliyet alanı oluşturuyor.

İvano-Frankivsk sakini Raisa İvanovna, bir suç grubunun kurbanı oldu.

İşgal edilen Kırım’daki dolandırıcıların kendisinden nasıl para aldıklarını anlatan Raisa İvanovna, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Ben her zaman Ukrayna’nın vatanseveriydim, halkımı merak ediyordum. Tabii ki Kırım’daki Ukrainlerin geleceği de beni endişelendiriyor. İki ay önce yazlık evimi satmak için ilan verdim. Yazlık evim büyük değil; ama çok güzel bir yerde, Karpatlar’ın yakınında. Günlerden birinde beni Kırım’dan aradılar. Arayan ve güzel şekilde Ukraince konuşan kişi yazlıkla ilgilendi. İşgal edilen Kırım’da Ukrain birisinin yaşamasının ne kadar zor olduğundan şikayetçi oldu. Evini yok fiyata satmak zorunda kaldığını ve Ukrayna’nın batı bölgelerinde bir konut almak istediğini söyledi. İnternette çok araştırdığını ve fiyat açısından sadece yazlık evime gücü yeteceğini belirtti” dedi.

“Alıcının” bir hafta sonra kendisini yine arayarak ailesi ile birlikte Kırım’dan ayrıldığını ve bir gün sonra İvano-Frankivsk’te olacağını bildiren Raisa İvanovna, ancak 4 saat sonra adamın yine kendisini aradığını ve heyecanlı sesle sınırda tutuklandığı, sınır muhafızların rüşvet istediğini anlattı. Rüşvetin grivna para birimiyle telefon hattına gönderilmesi gerektiğini ifade eden arayan Raisa İvanovna’ya Ukrayna’da akrabası ve yardımcı olabilecek kimsesi olmadığını söyledi.

Emekli kadın yarımcı olmaya razı oldu. “Alıcı” ertesi gün borcunu ödeyeceğini belirtti. Emeklilik maaşı 1 bin 500 grivna olduğu dikkate alınırsa 200 grivna oldukça büyük bir tutar.

Para havale edildi. “Sınır muhafızını” arayarak Raisa İvanovna paranın alındığını ve Ukrain ailenin sınırdan geçtiğini öğrendi. Ancak bir saat sonra hem “alıcı” hem “sınır muhafızın” telefonları kapandı.

Anlaşılan paraları kimse iade etmedi.

Tabii ki yabancı insanlara güvenmek çok safça. Söz konusu durum, Ukrainlerin vatanseverlik duygusunu ve soydaşlarına yardımcı olma isteğini kullanan dolandırıcıların sinikliğidir.

Büyük ihtimalle Raisa İvanovna dolandırıcıların tek kurbanı değil. Paraları geri almak ve suçluları cezalandırmak mümkün müdür? İlgili soruya cevap almak için Kırım Haber Ajansı (QHA), Ukrayna İçişleri Bakanlığı’na başvurdu.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Basın Servisi temsilcisi İvan Poleha, “Benzer durumların meydana geldiği zaman mutlaka polise haber verilmeli. İlk başta dilekçe yazılması gerekiyor. Benzer davaların çok zor incelendiğini söyleyebilirim. Birçok kez telefon dolandırıcısı tutuklandı. Şanslar var. Tabii ki ilk önce uyanık olmak ve dolandırıcılara güvenmemek gerekiyor. Ama benzer durumda olursanız mutlaka polise başvurulması gerekiyor” diye kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.