SON DAKİKA
Hava Durumu

Düşen Mısır uçağında önemli gelişme

20 Mayıs gecesi Akdeniz'de düşen EgyptAir uçağının ELT (Acil Yer Bulma Vericisi) cihazının yeri tespit edildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2016 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2016 14:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Düşen Mısır uçağında önemli gelişme

20 Mayıs gecesi Paris-Kahire seferi esnasında Akdeniz'e düşen EgyptAir'e ait Airbus A320 tipi yolcu uçağının Acil Yer Bulma Vericisi (ELT) cihazının yeri tespit edildi.

Anadolu Ajansı'nın uçağın düşmesine ilişkin oluşturulan araştırma komitesinin başkanı pilot Eymen el-Mukaddem' atıfla verdiği bilgiye göre cihazın uçağın bulunduğu yerden 5 kilometre uzaklıkta bulunup araştırma ve kurtarma ekibine teslim edildiği ifade edilirken, uçağın kara kutusunun henüz bulunamadığı duyuruldu.

20 Mayıs gecesi Fransa'nın başkenti Paris’ten Mısır’ın başkenti Kahire’ye giderken saat 03.00 sularında radardan kaybolan EgyptAir’e ait Airbus A320 tipi yolcu uçağının enkazı, 30 saat süren aramanın ardından bulunmuştu. Mısır ordusu, 66 yolcu ve mürettebat bulunan uçağın parçaları ile yolcuların bavulları, Mısır’ın liman kenti İskerderiye’nin 290 kilometre kuzeybatısında bulunduğunu duyurmuştu. Uçakta 12 milletten 56 yolcu ve 10 mürettebat bulunuyordu.

Birçok senaryoya rağmen ağırlıklı olarak EgyptAir uçağının önceki uçuşlarda (Paris seferinden önce Belçika-Brüksel, Eritre-Asmara ve Tunus seferlerini gerçekleştirirken) yerleştirilmiş bir bomba ile düşürülmesi ihtimali üzerinde duruluyor.

Düşen uçakla ilgili en son tartışma, uçağın bir patlama sonucunda düşüp düşmediği yönünde. Mısırlı adli tıp uzmanlarına atfedilen bir yoruma göre arama çalışmaları esnasında bulunan ceset ve kemik parçalarına dayanarak uçağın bir patlama sonucunda düşmesi ihtimalinin kuvvetlendiği öne sürüldü.

Paris-Kahire seferini yaparken 20 Mayıs gecesi Akdeniz'e düşen EpyptAir'e ait Airbus320 tipi yolcu uçağının kara kutusunun bulunması ve çıkartılması için Fransa bölgeye bir savaş gemisi göndermişti.

Fransız donanması Sözcüsü Didier Piaton, Toulon'daki askeri deniz üssünden hareket eden "Jacoubet" isimli geminin üç gün içinde bölgeye intikal ederek gelişmiş sonar sistemleriyle su altında araştırmalar yapacağını ifade etmiş ayrıca gemide uzaktan kumandalı robotların bulunduğunu, bunların 2 bin metre kadar derinliğe inebilip obje taraması yapabildiklerini belirtmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.