SON DAKİKA
Hava Durumu

İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya saldırdı

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'yı savaş alanına çevirdiği saldırının yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2014 16:33
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2014 15:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya saldırdı

İsrail güvenlik güçleri dün sabah saatlerinde yaklaşık 100 Yahudi'yi Mescid-i Aksa'nın ağlama duvarına bakan Megaribe kapısından içeriye almasına tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıkmıştı.

Mescid-i Aksa'nın içerisine giren 100 kadar İsrail askeri, cami avlusunu savaş alanına çevirdi. İsrail askerlerinin, Filistinlilerin üzerine plastik mermi, ses ve gaz bombalarıyla müdahalesi üzerine 27 kişi yaralandı.

Bu sırada Aksa içinde bulunan Kıble Camisi'ne sığınan Müslümanları kovalayan İsrail askerleri, Kıble Camisini içerisinde postallarıyla gezerek, göstericileri tartakladı, bu esnada cami içerisindeki Kur'an-ı Kerimlerin etrafa saçıldığı görüldü.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's-Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı Müslümanlara kapatması ve askerlerinin Mescid-i Aksa’ya postallarıyla girmesini kınadı.

Görmez, yapılan bu hareketin büyük sonuçlar doğurabileceğini vurgulayarak, “İslam dünyasının bazı dini liderleriyle görüşmelerim oldu. 60’lı yıllardan bu yana ilk defa Mescid-i Aksa’nın tamamen Müslümanlara kapatılması ve askerlerin postallarıyla birlikte caminin içine girmiş olmaları, zaten travmalar yaşayan coğrafyamızda çok ciddi suiistimallere yol açabilir. Bölgede travmaları artıracak davranışlardan uzak durulması gerekiyor. Bu hareketin olumsuz anlamda, dini sembolik etkisi yüksektir” diye konuştu.

KAYNAK: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.