SON DAKİKA
Hava Durumu

MAHKEME, “AZATLIK” ÇADIRININ KALDIRILMASI İLE İLGİLİ DURUŞMAYI ERTELEDİ

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2006 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2006 09:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
MAHKEME,  “AZATLIK” ÇADIRININ KALDIRILMASI İLE İLGİLİ DURUŞMAYI ERTELEDİ
Simferopol bölge mahkemesinde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu binasının önünde “Azatlık” çadırın kaldırılması ile ilgili duruşma oldu.
Birkaç hafta önce, “Simeiz-Kotton” davası ile bağlantılı “Azatlık” bilgi kampanyası çerçevesinde Simferopol’de merkez meydanında bir çadır kuruldu.
Simferopol bölge mahkemesi “çadır kurulmasının gayri kanuni” olduğu ve kaldırılması gerektiği hakkında karar kabul etti.
Duruşma 15 Haziran saat 17’de başladı. Duruşmada “Azatlık” kampanyası katılımcıları ve “Simeiz-Kotton” davasında mahkumlarının akrabaları hazır bulundular. “Simeiz-Ktton” davasında davalılar 3 ile 9 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı.
Duruşma, Sinaver Kadırov’un ilettiği dört başvuru mektubunun ele alınmasından başladı.
Her dördü reddedildi.
İlk başvuru mektubu mahkeme duruşmasını kaydetmek için değişik teknik vasıtaların kullanım ile ilgili idi. Hakem, kayalarının zaten resmi olarak yapıldığını kaydederek redeetti.
İkinci başvuru, Sinaver Kadırov’un mahkeme temsilcisi olarak Nadir Bekirov’un mahkeme duruşmasına katılması ile ilgili idi. Hakem, Nadir Bekirov’un Avukatlar Birliği üyesi olmadığından dolayı bu başvuruyu da reddetti.
Üçüncü başvuru, Nadir Bekirov’un temsilci olarak mahkeme duruşmasına katılamaması kararının Yüksek mahkemece anayasaya uygunluğu tespit edilmesi için başvuru göndermesi ile ilgili idi. bu başvuru hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildi.
Dördüncü başvuru, mahkeme duruşmasının başka hakemin yürütmesi ile ilgili idi. bu başvuru da idari davalarda hakemler seçimi kuralının geçerli olmadığı gerekçesi ile reddedildi.
Bundan sonra Hakem, 16 Haziran saat 14’e kadar duruşmayı erteledi.
Duruşmadan sonra Nadir Bekirov, hakemin kararlarının gayri meşru olduğunu söyledi ve Ukrayna anayasasının 271 maddesine atıfta bulunarak idari davalarda mahkeme temsilcilerin Avukatlar Birliği üyeliği şartı aranmadığını kaydetti.
Bekirov, gazetecilere de dilekçe yazmalarını tavsiye etti, çünkü Ukrayna Basın Kanununda mahkeme duruşmaları aydınlatmak için elektronik cihazların kullanılabileceği kaydedilmiştir.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.