SON DAKİKA
Hava Durumu

Milis şiddet kullanarak KTMM binasından Ukrayna bayrağını indirdi

“Eylem” sırasında milisler, bayrağın indirilmesini engellemeye çalışan Kırım Tatar Milli Meclisi görevlilerini itti, kadınları savunan genci ise yere yıkıp tekmelemeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2014 13:09
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2014 15:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Milis şiddet kullanarak KTMM binasından Ukrayna bayrağını indirdi

21 Nisan tarihinde saat 11.00 sularında KTMM binasından Ukrayna bayrağını indirmek için yaklaşık 30 Rusya yanlısı milisin bulunduğu otobüs Kırım Tatar Milli Meclisi’ne geldi.

Milisler merdiven kullanarak Ukrayna bayrağını indirdi ve yerine Kırım bayrağını astı. İndirilen Ukrayna bayrağını kendileriyle götürdü.

“Kırım Vakfı” Başkanı Riza Şevkiyev, QHA’ya yaptığı açıklamada, milislerin bulunduğu otobüsün yanında polis arabasının bulunduğunu ancak polislerin olaya karışmadığını bildirdi.

Çatışmanın yaşandığını kaydeden Riza Şevkiyev, “Görevlilerimiz milisleri durdurmak için dışarı çıktığında, milisler onları itmeye ve dövmeye başladı. Kadınları savunmak için gelen adamı ise yıktılar ve tekmelemeye başladılar. Bir süre böyle devam etti. Polis arabası milislerin otobüsü önünde duruyordu. Hatta milislerin gelmesinden bir saat önce de orada duruyordu. Yani her şey polisle anlaşıp yapıldı. Ben resmi olarak 102 numarasını arayarak polisi çağırdım ama kimse gelmedi” diye anlattı.

Riza Şevkiyev, “Kırım Vakfı baş muhasebecisi, KTMM Basın Sekreteri Lilya Muslimova ve Zodiye Saliyeva olmak üzere görevlilerimize ağır manevi zarar verildi. Bazı yerleri morardı. Dövülen adamı ise tanımıyorum” diye kaydetti.

Milisleri getiren otobüsün, milislerin nöbet tuttuğu Lenin meydanında durduğunu kaydeden Riza Şevkiyev, “Olayı tüm dünyaya bildirdik, kiminle uğraştığımızı görsünler, meydana gelenlerden Kırım iktidarının haberdar olduğundan eminim” dedi.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.