SON DAKİKA
Hava Durumu

SİMFEROPOL’DE LERMONTOVA SOKAĞINDA, ALIŞ-VERİŞ MERKEZİNİN KURULMASINA KARŞI PROTESTOLAR

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2006 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2006 12:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
SİMFEROPOL’DE LERMONTOVA SOKAĞINDA, ALIŞ-VERİŞ MERKEZİNİN KURULMASINA KARŞI PROTESTOLAR
Simferopol şehrinin Kievskiy bölgesindeki alış-veriş merkezinin kurulmasına karşı olan Lermontova sokağı sakinleri protesto mitingini düzenlediler. İnsanlar “İki yüzlü milletvekilleri defolsun!”, “İnşaata karşıyız, bize yardım ediniz” pankartları elinde tuttu.
Protesto eylemin sebebi – park olması gereken Lermontova sokağında bulunan boş arsa yerinde alış-veriş merkezinin inşaatıdır.
İnşaatı siparişçisi “Svityaz” firmasının temsilcileri arsanın yüzölçümü 2,7 dönümdür, yerel yönetimin onayladığı projeye göre bina 0,9 dönümlük alnında kurulacak, kalan arazi ise park alanı olacaktır.
Herhangi inşaatına karşı olan eylemciler, makinelerin arsaya girmelerine izin vermiyorlar, bunun dışında da arsada ağaçları diktiler.
Eylem birkaç gündür sürüyor. Dün yaşlı kadınlardan birisi kazıcı makinenin çalışmalarını önlemek için üstüne oturmak istedi. Bunu yaparken de yaralandı. Yaşlı kadın, siparişçiler tarafından dövüldüğünü iddia ediyor. Koruma ise kadın kendisi yaralandığını iddia ediyor. Her halükarda yaşlı kadın, bu olgu üzerine mahkemeye başvurdu ve dava açtı.
Eylemciler arasında en faal vatandaş hukukçu Nikolay İvanoviç Gubenko, 1989’dan beri sorunlu alanın park alnı olarak ilan edilmesi için uğraştığını söylüyor. Park olarak ilan edilen alanlarında inşaatlar yasaktır.
Gubenko, geçen yılın 26 Haziran tarihinde Yuşçenko ile görüştüğünü, meseleyi çözüme kavuşturmak için komisyonun oluşturulduğunu, ancak her şeye rağmen şehir yönetiminin inşaat izni verdiğini kaydetti. bu da bölge sakinlerini eylem yapmaya itti.
Yakında bulunan evlerin sakinleri, alış-veriş merkezinin kurulduğu takdirde zaten rahatsız eden gürültünün daha da şiddetleneceği, çocuklar için de oynama yeri olmayacağından endişelidir.
Eylemin aktif katılımcısı, şehir yönetimin inşaat izni verilir verilmez, yerel sakinlerin mahkemeye başvurarak dava açtıklarını söyledi. Mahkeme süreci bitmediği ve kesin karar alınmadığından dolayı, arsada tüm çalışmaların durdurulması gerektiğine işaret eden vatandaş, Ukrayna ve Kırım’ın bütün devlet yöneticilerini yolsuzluk ve rüşvetçilikle suçladı.
Aynı zamanda, “Svityaz” firması temsilcileri, yakınlarda yaşayan insanların alış-veriş merkezinin inşaatından yana olduklarını iddia ediyorlar ve razı olan vatandaşlardan topladığı imzaları gösteriyorlar.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.