SON DAKİKA
Hava Durumu

Sivastopol’de Holokost kurbanları anıtına saldırı

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2014 15:52
Haber Güncellenme Tarihi: 22.04.2014 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sivastopol’de Holokost kurbanları anıtına saldırı

Sivastopol’de kimliği belirsiz kişiler Holokost kurbanları anıtına saldırdı.

Sivastopol “Hesed-Şahar” Yahudi Cemaati Başkan Yardımcısı Boris Gelman, İnterfaks-Ukrayna haber ajansına yaptığı açıklamada, “Bu kez önceki saldırılara özgün olmayan semboller kullanıldı. Dikildiği 2003 yılından itibaren anıta yaklaşık 10 kez saldırıldı. Her saldırıda gamalı haç, Nazi sembolleri kullanıldı, ancak bu kez gerçekleştirilen saldırıda kırımızı boyayla, Sovyetler Birliği sembolleri çizildi, örneğin SRSR (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kısaltması) diye yazıldı, Sovyetler Birliği’nin arması, orak ve çekiç çizildi” diye kaydetti.

Diğer ideolojiden insanların yaptığı gibi göstermek için bunun kasıtlı olarak yapıldığı düşüncesini paylaşan Boris Gelman, “Saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini bilmiyoruz, şimdi bununla İçişleri Bakanlığı ve Federal Güvenlik Servisi organları inceliyor. Saldırıyı işleyenler dışında, saldırıyı başlatanların da bulunmasını talep edeceğiz” diye ekledi.

2003 yılında Holokost kurbanları anıtı Sivastopol’de 12 Temmuz 1942 tarihinde 4200 Yahudi ve Kırımçakların Nazi işgalcileri tarafından idam edildiği yerde dikilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.