SON DAKİKA
Hava Durumu

Turizm Bakanlığı: Yalta-İstanbul gemi seferleri başlıyor

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2015 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2015 14:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Turizm Bakanlığı: Yalta-İstanbul gemi seferleri başlıyor

Kırım Turizm Bakanı Yardımcısı Olga Burova, “Adriana” adlı geminin 15 Nisan tarihinden itibaren Yalta-İstanbul-Yalta seferleri yapmaya başlayacağını ileri sürdü.

26 Mart tarihinde açıklama yapan Burova, Adriana adlı geminin Yalta’ya haftada bir sefer yapacağını söyledi.

Kırım Turizm Bakanlığı, söz konusu seferlerden Şubat ayının sonunda da söz etmişti. 24 Şubat tarihinde Olga Burova, “Tatil ve Turizm Bakanlığı Kırım ile Türkiye arasında ulaşımın olmasını istiyor. Adriana gemisiyle Kırım’ı ziyaret edebilecek Türk turistler için Kırımlı tur operatörleriyle birlikte geminin sefer saatlerine uygun olan özel turlar yapmaya hazırız” diye konuştu.

Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanları uluslararası trafiğe kapattı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bir yazı yazarak Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Kerç Limanı'nda bazı yerlerin kapatıldığı bilgisini verdi. Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı uyarıda Ukrayna Bakanlar Kurulu'nun 30 Nisan 2014 tarihinde kabul ettiği bir kararname ile, Kerç Limanı dahil Kırım’da bulunan 27 adet hava ve deniz limanına ilişkin geçiş ve kontrol noktalarının geçici olarak kapatıldığı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na iletildi.

Ayrıca, Ukrayna Büyükelçiliği 14 Mayıs 2014 tarihli notasıyla, ilhak altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne ancak özel izin alarak ve Ukrayna’nın sınır kapısı kontrol noktaları üzerinden giriş yapılabileceği, söz konusu uygulamanın ihlali durumunda ise para ve hapis cezası uygulanacağı bildirildi.

24 Mart tarihinde Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'ın limanlarına Ukrayna yönetimin uyguladığı giriş yasağını ihlal edip Sivastopol limanına giren Kanton gemisi tutuklandı.

Ukrayna Adalet Bakanı Danışmanı Georgiy Logvinskiy, “Geçici olarak işgal edilen topraklar” kanununa aykırı davranarak Sivastopol limanına giren Kanton gemisinin tutuklandığını bildirdi.

Polinezya ülkesi olan Tuvalu’da kayıtlı olan geminin, İsrail’den geldiğini anlatan Logvinskiy, 12 kişilik mürettebatın arasında Hindistanlı ve Türklerin olduğunu belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.