SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk doktorlar Nijer'de şifa dağıttı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Gönüllüler Hareketi tarafından Nijer'de düzenlenen organizasyonda, 12 günde 725 katarak ameliyatı ile 2 bin 728 klinik muayene yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2018 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2018 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk doktorlar Nijer'de şifa dağıttı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Gönüllüler Hareketi tarafından Nijer'de gerçekleştirilen organizasyonda, 12 günde 725 katarak ameliyatı ile 2 bin 728 klinik muayene gerçekleştirildiği kaydedildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ninbugün 15 Ocak’taki açıklamasına göre, uzman doktor Selim Genç başkanlığında 6 doktor ve 7 hemşireden oluşan ekip tarafından Nijer'in Maradi bölgesinde Tessoua ve Aguie'deki hastanelerde çok sayıda kişi tedavi edildi.

Ekibin 12 günlük çalışmasında ücretsiz olarak hizmet alan hastaların yapılan tedavi ve ameliyatlar sonrasında yeniden ışıkla buluşması sağlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Afrika Sağlık Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Hüseyin Eker, Nijer'in başkenti Niamey'e 720 kilometre uzaklıkta bir bölgede ihtiyaç sahibi insanların yeniden görmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Kataraktın, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması olduğunu anlatan Eker, şunları kaydetti:

"Başka bir ifadeyle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır. Yaptığımız ameliyatlarla hastalar adeta karanlık bir günün ardından aydınlığa ulaşmış gibi oluyorlar. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İslam coğrafyasına sağlık profesyonelleri yetiştirmek amacıyla 1903'te 2. Abdülhamid Han tarafından kurulan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'nin devamıdır. 1903 ruhuyla kadim coğrafyamıza sağlık profesyoneli yetiştirmeye ve sağlık sorunlarını çözüme kavuşturmaya devam edeceğiz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.