SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Parlamentosu önünde şiddetli protesto

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2015 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2015 15:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Parlamentosu önünde şiddetli protesto

Ukrayna Parlamentosu binasının önünde şiddetli protesto eylemi düzenleniyor.

Bugün, 31 Ağustos Pazartesi günü, ademimerkeziyet kanun tasarısının Parlamentoda oylamaya sunulması bekleniyordu. Daha önce Ukrayna Parlamentosu’nun basın servisi, “Toplantı sırasında iktidarın ademimerkeziyet ile ilgili Ukrayna Anayasası’nda değişikliklerin yapılmasına dair kanun tasarısının ön kabulune ilişkin konu ele alınacak” diye bildirdi.

Söz konusu kanun tasarısında, Rusya yanlısı teröristlerin kontrolü altında bulunan Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgeleri dahil olmak üzere ülkenin bölgelerine yerel yönetim konusunda geniş yetki verme gibi meseleler öngörülüyor. Böylece, Ukrayna yönetimi, yasal düzeyde Donbas’taki kontrolü yerel yönetimlere vermiş olacak. Söz konusu bölgede ise yerel yönetimler Rusya yanlısı teröristlerin elinde.

Buna karşı çıkan çok sayıda kişi sabah saatlerinde Ukrayna Parlamentosunun önünde toplandı. Önce sakin bir şekilde başlayan protesto eylemleri, Ukrayna milletvekillerin söz konusu kanun tasarısını kabul etmesinin ardından polis ile çatışmalara dönüştü.

Eylemcileri olay yerlerinden uzaklaştırmak isteyen kolluk kuvvetlerine sopalar atıldı. Polis ile çatışmalara katılan protestocular, yüzlerini maske ve atkılar ile kapattı.

Çatışmalar sırasında kolluk kuvvetlerine el bombası atıldı.

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Anton Geraşçenko, Ukrayna Parlamentosu binasını koruyan Milli Muhafızların, atılan el bombasından ağır yaralandığını bildirdi. Yaralanan bir görevlinin hayatını kaybettiği belirtildi. Olaylar sırasında 50'den fazla kişinin yaralandığı kaydedildi.

El bombayı atma olayını provokasyon olarak nitelendiren Geraşçenko, kolluk kuvvetlerinin provokatörleri bulmaya çalıştığını anlattı.

Protesto yerinde itfaiye arabalarının hazır bulunduğu, ambulansların ise sürekli yaralıları hastanelere götürdüğü belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.