SON DAKİKA
Hava Durumu

Volkswagen'den canlılar üzerinde deney skandalı

Almanya'nın en büyük otomobil markalarından olan Volkswagen'in, egzoz deneylerini canlılar üzerinde yaptığı ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2018 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2018 11:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Volkswagen'den canlılar üzerinde deney skandalı

Bugün 30 Ocak tarihinde medyaya yansıyan haberlere göre, Alman devi Wolkswagen, bir skandala daha imza attı. Almanya'nın otomotiv devi Volkswagen, dizel skandalının ardından bu kez de egzoz deneyini yasa dışı bir biçimde, canlılar üzerinde kullanmakla suçlanıyor.

Yasa dışı denekler: İnsan ve maymunlar...

İnsan ve maymunlara egzoz dumanı

Almanya'da dizelgate skandalının ardından toparlayamayan Volkswagen'i daha da zor günler bekliyor gibi görünüyor. Zira ortaya çıkan maymun ve insanlar üzerinde deney iddiası, bu zamana kadar hiç duyulmamış.

Skandala karışan Volkswagen'den soruşturma açıklaması yapılırken, konuya ilişkin Teftiş Kurulu'nun soruşturma başlatacağı açıklandı.

Alman hükümetinden açıklama geldi

Maymun ve insanların üzerinde egzoz deneyleri yapmakla suçlanan VW, konuya ilişkin özür ve teftiş açıklaması yaparken, Alman hükümeti de iddialara yönelik sert tepki gösterdi.

Alman hükümeti de insan ve maymunlar üzerindeki deneylerin haklı gösterilemeyeceğini açıkladı.

10 maymun 25 sağlıklı insan

Volkswagen'in konu üzerinde başlattığı takip kararının ardından 10 maymun ve 25 sağlıklı insan üzerinde solunum deneyi yaptıkları tespit edildi.

New York Times gazetesi, konuya ilişkin araştırmasında, New Mexico eyaletinde hava geçirmez odalara kapatılıp çizgi film izlettirilen 10 maymuna, bu sırada dizel motorlu bir 'Volkswagen Beetle'dan çıkan egzoz dumanı solutulduğunu belirtti.

İnsanlar üzerinde yapılan deneyler de bir o kadar korkunç. Egzoz dumanı içinde bulunan zehirli azot oksit gazının solunmasının etkilerini test etmek için 25 sağlıklı insan üzerinde de deney yapıldığı belirtilirken, yapılan deneylerde 25 kişiye Aachen Üniversitesi'ne bağlı bir enstitüde belirli saat aralıklarında belli dozlarda azot dioksit solutarak gazın etkilerini tespit etmeye çalıştı.

Özür dilediler

Volkswagen hafta sonu yaptığı açıklamada ise deneyler nedeniyle özür diledi.

Şirketten yapılan açıklamada "Hatalı davranış ve kişilerin yanlış kararları nedeniyle özür dileriz. Seçilen bilimsel yöntemelerin yanlış olduğuna ikna olduk. Bu çalışmalar hiç olmasa daha iyi olurdu. (Şirket) kendisini her türlü hayvan suistimalinden uzak tutuyor." dedi.

Gaz odaları

Volkswagen'ın testleri Auschwitz-Birkenau Toplama Kampı'ndaki gaz odalarını, Nazilerin "T4 operasyonu" kapsamında zehirli gazla yaklaşık 70 bin engelliyi ve tedavi edilemez derecede hastayı öldürmesini, Almanya tarihinin en karanlık sayfalarını anımsattı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.