SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunan basınında Kardak yorumu

Kardak'a çelenk atmaya gelen Yunan Savunma Bakanı Türk sahil güvenliği tarafından Kardak'a yaklaştırılmaması Yunanistan basınında geniş yer buldu.

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2018 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 29.01.2018 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunan basınında Kardak yorumu

Kardak'a çelenk atmak için Yunan hücumbotu ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos dün 28 Ocak’ta Kardak'a yaklaştırılmadı. Yapılan ikazın ardından Yunanistan Heyeti, gerginlik yaşanmadan Türk karasularını terk etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sahil Güvenlik Komutanlığımız gereğini yerine getirmiştir" dedi. Konuyla ilgili olarak TSK'dan yapılan açıklamada ise, "Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin ve milletimizin uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla korumaya devam etmektedir" denildi.

Dün yaşayan bu olay Yunan basınında geniş yer buldu. Yunan basını ise Kardak yakınlarındaki olaya sert tepki gösterdi. 

Dimokratia gazetesi manşet haberinde “Kardak’da vahşi tahrik. Türk gemisi kayalığın önünde durdu ve Kammeno’u bloke etti. Kardak Yunan toprağı mı yoksa gri şerit mi? (aidiyeti meçhul)” diye yazdı.

Elefteros Tipos gazetesi 1. sayfadan ananoslu haberinde “Türkler Kammenos’u 3 gemi ile bekliyorlardı. Kardak’da Türk tahriki” başlığını kullandı. Ta Nea gazetesi ise haberinde “Ateş ile oyun” dedi.

Yunan haber siteleri ise Kardak bölgesinde yaşananları şu başlıklarla duyurdu:

Proto Thema: “Türk gemileri Kammenos’un Kardak’a yaklaşmasını engelledi”

News247: “Türkler gerginlik ortamı yarattı”.

Öte yandan Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarında Yunanistan'ın son ihlallerinden sonra havadan ve karadan devriye seviyesi artırıldığı bildiriliyor. 24 saat bölgede nöbet tutan Türk Sahil Güvenlik ekipleri, Yunan botlarını bölgeye yaklaştırmıyor.

Geçen hafta Yunan savaş gemisinin Türk Sahil Güvenlik botunu tacizinin ardından, Cumartesi günü de Türk karasularına Yunan hücumbotu girmeye çalışmıştı. Denizdeki olumsuz hava koşullarna rağmen Türk Sahil Güvenlik gemisi, Yunan hücumbotunu Türk sınırlarına yaklaştırmamıştı.

Bir süre bekleyen Yunan botu daha sonra bölgeden ayrılmıştı. Kardak krizi, Türkiye ile Yunanistan'ı 1996'da savaşın eşiğine getirmişti.

Kaynak: Hürriyet

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.