SON DAKİKA
Hava Durumu

Antalya'da düzenlenen Kerkük Türküleri Konseri büyük ilgi gördü

Dün 28 Mayıs'ta Antalya'da düzenlenen Kerkük Türküleri Konseri'ne katılım hayli yoğundu.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2017 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2017 17:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Antalya'da düzenlenen Kerkük Türküleri Konseri büyük ilgi gördü

Dün 28 Mayıs'ta Antalya'da düzenlenen Kerkük Türküleri Konseri'ne katılım hayli yoğundu.

Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Dış İlişkiler Sorumlusu Kürşat Çavuşoğlu'nun QHA'ya verdiği malumata göre konser AKM Perge Salonun’da Abdülvahit Küzecioğlu anısına düzenlendi.

Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonu  (ASKEF), Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği, Abdülvahit Küzecioğlu’nun oğulları Mehmet Küzecioğlu ve İhsan Küzecioğlu’nun katkılarıyla gerçekleşen konserde, sevilen Kerkük hoyratları, şiirleri ve türküleri çınladı.

Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonu  (ASKEF) Genel Başkanı Savaş Ünal, Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Bacalan, Avrasya Sanat Kültür ve Edebiyat Derneği (ASKED) Genel Başkanı Yardımcısı Yahya Azeroğlu, Türk Ocakları Antalya Şubesi Başkanı Abdullah Uysal, Antalya Şair, Ozan, Yazar, Ressam ve Bestekarlar Kültür Derneği (ANŞOYAD) Başkanı Şükrü Erciyeslioğlu, Türkmen İzcilik Federasyonu Başkanı Kazım Esvet Kerküklü, Hamburg Irak Türkmenleri Derneği Başkanı Ramzi Jasim, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) Genel Başkan Yardımcısı Ümit Hikmet, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Kadın Kolları Başkanı Aygül Oğuz, çeşitli siyasi parti yöneticileri ve çok sayıda konuğun katıldığı “Kerkük Türküleri Konseri”nin izleyenleri büyülediği ifade edildi. Konukların konser boyunca ellerinde Türk ve Türkmen bayraklarıyla söylenen türkülere eşlik ettiği belirtildi.

Arzu Singer Dede şefliğinde gerçekleşen konserde Mehmet Özbek, İbrahim Rauf Terzi, Ahmet Tuzlu, Mehmet Kuzecioğlu ve Ali Can’ın okudukları Kerkük türküleri dinleyicileri mest ettiği, özellikle hareketli türkülerle konukları oturdukları yerlerden kalkmak ve oynamak zorunda bıraktığı görüldü. ASKEF Çağdaş Türk Müziği Topluluğu'nun, ünlü org ve ses sanatçısı Erol Hayri ve saz ustası Abdullah Çavuş'un, şairler Eyüp Hikmet Kerküklü, Vaat Havdi ve Ganim Kassab'ın geceye renk kattığı da aktarıldı.

Konser sonunda konserin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve sanatçılara birer teşekkür plaketi de verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.