SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycanlı ve Ermeni yetkililer Karabağ'ı görüşecek

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermeni mevkidaşı Eduard Nalbandyan ile 18 Ocak'ta Polonya'nın Krakow şehrinde bir araya gelecek

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2018 16:33
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2018 16:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycanlı ve Ermeni yetkililer Karabağ'ı görüşecek

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermeni mevkidaşı Eduard Nalbandyan ile 18 Ocak'ta Polonya'nın Krakow şehrinde bir araya gelecek. Karabağ sorunun çözümü yolunda mesafe kaydetmek için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Minsk Grubu'nun eşbaşkanları ile bir araya gelecek heyetler, bölgedeki güncel sorunları masaya yatıracaklar.

Minsk Grubu'nun eşbaşkanları ABD'li Andrew Schofer, Fransız Stephane Visconti ve Rus İgor Popov ile bir araya gelecek Dışişleri Bakanları, Karabağ sorununda rutin müzakereleri yürütecekler. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Karabağ sorununda artık kademeli bir çözümde anlaşılmasının gerektiğini belirtmişti. Ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov bu açıklamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

1992 yılında kurulan ve 1994 yılında eşbaşkanlıklarını oluşturan AGİT Minsk Grubu'nun geçen 25 yıl içerisinde kaydettiği aşamanın düşük tansiyonlu ihlallerle dolu bir ateşkesten ibaret olması çalışmalara gölge düşürüyor. Karabağ işgali Birleşmiş Milletler dahil birçok uluslararası platformda kınanmış olsa Ermenistan işgali durmaksızın devam ediyor. Rusya'nın bu konuda Karabağ'ı ikiye bölüp paylaştırma önerisinin önümüzdeki günlerde tekrar gündeme gelmesi bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.