SON DAKİKA
Hava Durumu

BM İnsan Hakları Komiserinden Özbekistan’a ziyaret

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin Özbekistan hükümetinin daveti üzerine ülkeye ziyaret gerçekleştirecek.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2017 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2017 11:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM İnsan Hakları Komiserinden Özbekistan’a ziyaret

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin, 10-12 Mayıs tarihleri arasında Özbekistan’a ziyaret gerçekleştirecek. Özbekistan hükümetinin daveti üzerine ülkeyi ziyaret edecek Zeid Raad el Hüseyin’in görevinde bu ülkeye gerçekleştireceği ilk ziyaret olacağı kaydedildi.

Özbekistan ziyareti çerçevesinde Özbekistan Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı, Kadınlar Komitesi Başkanı ve Dışişleri ile İçişleri Bakanları ile bir araya gelecek Zeid Raad el Hüseyin ayrıca, parlamento temsilcileri, Yükek Mahkeme Başkanı ve Başsavcı ile görüşmeler gerçekleştirecek.

Bunun yanı sıra BM insan hakları sorumlusu, Özbekistan’da Ulusal İnsan Hakları Merkezi müdürü, Parlamento Ombudsmanı ve yerel sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile ülkedeki insan hakları durumunu görüşecek.

Yüksek Komiserin Taşkent'in yanı sıra aynı Semerkant’ı da ziyaret ederek burada farklı din mensupları ile etnik kültür merkezleri temsilcileri ile bir araya gelecek.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin, bu yılın mart ayında BM İnsan Hakları Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada Özbekistan’ın yeni Cumhurbaşkanının adalet sisteminin iyileştirilmesine, adil ve bağımsız mahkeme süreçlerinin sağlanmasına yönelik yasalar kabul ettiğini kaydetmiş ve bu düzenlemelerin gerekli şekilde hayata geçirileceğini umduğunu ifade etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.