SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Türkistan'da 50 Kazak boks maçı izlediği için tutuklandı

Çin hükümeti işgalci politikalarının bir başka göstergesi olarak Kazak boksör Kanat İslam'ın maçını izleyen 50 Kazak'ı tutukladı.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2017 15:42
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2017 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Türkistan'da 50 Kazak boks maçı izlediği için tutuklandı

Doğu Türkistan'ın Altay bölgesinde yoğun olarak bulunan Kazak nüfusuna baskılar sürüyor. Çin hükümeti işgalci politikalarının bir göstergesi olarak Kazak boksör Kanat İslam'ın maçını izleyen 50 Kazak'ı tutukladı.

Kanat İslam, 2011 yılında Kazakistan vatandaşı olmadan önce Çin pasaportuna sahipti. Altay doğumlu olan Kanat İslam, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda ağır siklet boks alanında bronz madalya kazanmıştı. Daha sonra Kazak iş adamı Baurjan Ospanov'un isteği üzerine Kazakistan vatandaşı olmuştu.

Pek çoğu otelde kalan 50 Kazak, Ürümçi'de Kanat İslam'ın boks maçı videosunu izledikleri gerekçesiyle tutuklandı. Ayrıca 5 kişinin de Kanat İslam'ın doğduğu ilçe olan Kaba'da tutuklandığı belirtildi. Özgür Asya Radyosu'nun (RFA) ulaştığı kaynaklara göre, Kaba ilçesinde Kanat İslam'dan bahsetmek bile yasak. Kamuya açık yerlerde Kanat'ın başarılarından bahsedenlerin dahi tutuklandığı belirtiliyor. 

Doğu Türkistan'da yaşayan Kazaklar da, Uygurlar kadar baskı görüyor. Kazakların geçtiğimiz aylarda Kazakistan'daki akrabalarını ziyaret etmemeleri için pasaportları ve ikamette kolaylık sağlayan yeşil kartları toplatıldı. Yurtdışında okuyan Kazak öğrencilerin de geri dönmesi talep edildi. Mısır'da tutuklanan 200'e yakın öğrenciden 20 kadarının Kazak kökenli olduğu tahmin ediliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.