SON DAKİKA
Hava Durumu

Kaşgar'daki 4 toplama kampında 120 bin Uygur tutuluyor

Çin'in yönetimi altındaki Uygur Özerk Bölgesi'nin (Doğu Türkistan) Kaşgar şehrinde "eğitim kampı" adı altındaki 4 toplama kampında 120,000 Uygur'un hapsedildiği öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2018 20:57
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2018 21:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kaşgar'daki 4 toplama kampında 120 bin Uygur tutuluyor

Çin'in yönetimi altındaki Uygur Özerk Bölgesi'nin (Doğu Türkistan) Kaşgar şehrinde "eğitim kampı" adı altındaki 4 toplama kampında 120 bin Uygur'un hapsedildiği öğrenildi. 2017 yılının başından itibaren başlayan sözde eğitim kampları yüksek duvarları, dikenli telleri ve gözetleme kuleleri ile hapishaneden farksız. 

Özgür Asya Radyosu'nun (RFA) haberine göre, Nisan 2017'den beri Kaşgar'da açılan 4 toplama kampında yaklaşık 120 bin Uygur bulunuyor. Bunlar radikal ve politik olarak sapkın olarak nitelendiriliyor. Kaşgar'a bağlı Çasa kasabasından bir polisin RFA'ya verdiği bilgiye dayanan bu iddia yargısız tutuklamanın hangi boyutlarda olduğunu gözler önüne seriyor. Kaşgar şehir merkezinden 2 bin kişinin tutuklandığını çevre köylerden ise toplam 30 bin kişinin toplama kamplarına yollandığı bilgisi aktarıldı. 

Kaşgar'daki en büyük toplama kampının Mayıs 2017'de inşa edilen No. 5 Orta Okul'u olduğunu söyleyen kaynak buranın daha öncesinde öğrenciler için yapılması planlandığı bu nedenle isminin bu şekilde olduğunu belirtti. Yaşanan kalabalık yüzünden birçok okul ve kamu binasının toplama kampına dönüştürülmeye devam ettiğini aktaran kaynak birçok tutuklunun hiç bir haber verilmeden bir kamptan diğerine götürüldüğünü açıkladı. Bayıngöl adlı bölgede ise Erkin Bawdun adlı bir yetkili toplama kamplarının tamamen dolu olduğunu RFA'ya aktardı. Bawdun, kamplarda çalışanların polislere artık kimseyi getirmeyin şeklinde şikayet ettiklerini belirtti.

Bawdun'un verdiği bir diğer bilgiye göre ise toplama kamplarındaki tutuklular yalın ayakla dolaşıyorlar ve giyisilerinde fermuar ve düğme gibi hiç bir metalin bulundurulmasına izin verilmiyor. Doğu Türkistan'da mevsimsel ortalama ise bugünlerde -10 derecelerde dolaşıyor. 2016 Ağustos'unda Tibet'ten Doğu Türkistan'a atanan Chen Quanguo adlı bölge valisi göreve geldiği günden beri bölgeyi dünyanın en baskıcı gözetim uygulamalarına tabi tuttu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.