SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan 2018'de ekonomik beklentilerini açıkladı

Milli Banka 2018'de Kazakistan'da enflasyonun %5 ila 7 arasında olacağını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2018 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2018 19:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan 2018'de ekonomik beklentilerini açıkladı

Kazakistan Milli Bankası 2018 tahminlerini kamuoyuna duyurdu. Azer News'in haberine göre Milli Banka 2018'de Kazakistan'da enflasyonun %5 ila 7 arasında olacağını belirtti. 

Kazakistan Milli Bankası Başkanı Daniyar Akişev tahminleri bugün 25 Ocak'ta bir basın toplantısı düzenleyerek duyurdu. Akişev 2017'de yıllık enflasyonun toplam %7.1 olduğunu belirterek: "Düşük enflasyon sayesinde para politikamızı oturtacağız. Emtia ve gıda pazarında istikrarı koruyacağız." ifadelerinde bulundu.

Akişev 2015 yılından beri var olan düşüşün devam edeceğini vurgulayarak düşük enflasyonun para politikasının merkezinde olacağını belirtti. Bilindiği gibi Kazakistan Orta Asya'nın en büyük ekonomisi olma özelliğini sürdürüyor. Ekonominin hacmi en yakın Orta Asyalı rakibi olan Özbekistan'ın iki katı ve bu fark kişi başına düşen gelir de daha da açılıyor.

Kazakistan 2015 yılında enerji piyasasındaki sert düşüşlerle belirli bir küçülmeye girdikten sonra son iki yılda önemli adımlar attı. Kazakistan uluslararası politikada EXPO ev sahipliği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanlığı gibi prestijli konumlarda bulunarak ekonomik çekiciliğini arttırdı. Halen Kazak hükümeti ekonomisinde enerji ihracatına bağımlılığı azaltmak ve ekonomide çeşitlilik yaratmayı hedefliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.