SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan’daki Kırım Tatar diasporası sürgün kurbanlarını andı

18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları anma gününde dünyanın çeşitli ülkelerde anma etkinlikleri düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2017 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2017 11:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan’daki Kırım Tatar diasporası sürgün kurbanlarını andı

Kazakistan’da 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anıldı.

Kazakistan’da faaliyet gösteren “Vatandaş” Kırım Tatar Kültür Merkezi Gençlik Kolları 18 Mayıs, Perşembe akşamı Almatı şehrinin Merkez Parkında Kırım Tatar sürgünü kurbanlarını andı.

Etkinliğe katılanlar “Ey Güzel Kırım” şarkısını söyledi, sürgünle ilgili şiirler okudu ve sürgüne tanıklık edenlerin anılarını anlattı. Etkinlik sonunda Merkez Parkı’ndaki Sürülen Halklar Geçidinde mumlarla Tarak Tamga şekli oluşturuldu.

Etkinlik öncesinde “Vatandaş” Kırım Tatar Kültür Merkezi Gençlik Kollarının Kazakistan’daki Kırım Tatar diasporası büyüklüleriyle bir araya geldi ve sürgün kurbanları anısına dua okundu.

Sovyet hükümeti, 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.