SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan, Doğu Türkistanlı 250 Kazak'ı sınır dışı edecek

Doğu Türkistanlı Kazakların, Kazakistan'da ikamet etmesini sağlayan belgeler Kazakistan hükümeti tarafıdan iptal edildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2017 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2017 17:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan, Doğu Türkistanlı 250 Kazak'ı sınır dışı edecek

Doğu Türkistanlı Kazakların, Kazakistan'da ikamet etmesini sağlayan belgeler Kazakistan hükümeti tarafıdan iptal edildi. Çin'in baskısı ile alındığı yorumlarına yol açan karar sonucunda 250 Kazak sınır dışı edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Özgür Asya Radyosu'nun (RFA) ulaştığı bir kaynak konu ile alakalı olarak: "Bu insanlar Çin vatandaşı olan Kazak kökenli kişiler. Her birinin ikametgah izni resmi bir şekilde yapılmıştır. Jambıl eyaletinin göçmen bürosunda parmak izleri ve elektronik imza ile kayıtları yapılmıştır. Peki şimdi neden bu belgeleri iptal ediliyor" açıklamalarında bulundu.

Doğu Türkistan'da Uygurlara uygulanan baskı ortamı son yıllarda Kazaklar için de geçerli olmaya başladı. Geri gönderilme tehlikesinde bulununan bir Kazak "Çin'e iade edilir edilmez hapse atılacağımızı biliyoruz. Korgas sınır kapısından insanları başlarına siyah çuval geçirerek hapishanelere ve kamplara götürüyorlar" ifadelerinde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.