SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kendimizi Türkiye'den ayrı görmüyoruz"

Afganistan’ın Pamir bölgesinden 1982 yılında Türkiye’ye göç eden ve Van’ın Erciş İlçesi yakınlarında kurulan Ulupamir Köyü’ne yerleştirilen Kırgız Türkleri dil ve kültürlerini unutmamaya çalışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2017 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2017 17:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kendimizi Türkiye'den ayrı görmüyoruz"

Afganistan’ın Pamir bölgesinden göç edip Van Erciş ilçesi yakınlarında Ulupamir Köyü’ne yerleştirilen Kırgız Türkleri hayatlarına kültürlerini kaybetmeden yaşamaya özen gösteriyorlar.

Konu ile ilgili Kabar'a (Kırgız Ulusal Haber Ajansı) konuşan Ulupamir Kırgız Türkleri Temsilcisi Abdülmetin Kesin, bugün 2 Ekim'de yayınlanan habere göre şu açıklamalarda bulundu: 

Biz artık Türkiye’nin vatandaşı ve onun bir parçasıyız. Bu ülke de bizim. Sahip çıkma adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Devletin bize sahip çıkması son derece memnuniyet verici. Ulupamir’de bazı sıkıntılarımız var. Ancak bunlar zamanla giderilecektir. Bölgenin hassasiyeti bakımından Kırgızların orada yaşaması bazı insanlar tarafından tepkiyle karşılansa da biz herkesle kaynaşmaya hazırız. Bizim tek amacımız var; burada yaşayıp ülkemize hizmet etmek. Devlet köyümüze 12 derslikli yeni bir okul yaptı, sağlık ocağımız açılacak. Van Valiliği’ne, Erciş Kaymakamlığı’na ve Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz.”

 

Ulupamir’de hayat nasıl devam ediyor?

Türkiye hükümeti, günümüzde Pamir Kırgızları ile ilgili Ulupamir Köyünde göç öyküleri, köydeki yaşam standartları, erkek-kadın nüfusu, çocukların eğitim sorunları ve eğitim durumları gibi konularda desteğini sürdürüyor.

Kırgızları ilginç kılan özelliklerinden bir diğeri de kültürlerini günlük hayata taşımaları. Her ne kadar Türkiye’deki şartlardan etkilenmiş olsalar da renkli hayatlarını geleceğe taşımaya kararlı görünüyorlar. Özellikle de kadınlar kendilerine özgü renkli kıyafetleri yaşamlarının bir parçası haline getiriyorlar. Örneğin, kadınlar başlarına beyaz, kızlar ise kırmızı örtü örtüyor. Bu aynı zamanda o kişinin evli ya da bekar olduğunu da gösteriyor. Kırmızı örtüyle gezen genç kız bekar olduğunu anlatmaya çalışıyor çevresine.

Pembe örtü kullanan ise kendisinin nişanlandığını duyuruyor bütün herkese. Kıyafetler de yaşa göre değişiklik arz ediyor. Yaşlılar kırmızı ve kahverengi karışımı kumaşlardan yapılmış elbiseler giyerken, gençlerin tercihi ise daha çok kırmızı oluyor. Köy halkının genel uğraşısı hayvancılık iken kadınlar, bunun dışında hem ev işi yapıyorlar hem de kendi öykülerini dillendiren birbirinden güzel el işlemeleri yapıyorlar. Sonra bunları, köyü ziyaret edenlere satarak ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Kırgız kültürünün yaşatıldığı bir diğer alan ise yemekler. Ulupamir’de yemeğe özel bir önem veriliyor. Bir kere et sofradan hiç eksik olmuyor. Tabii at sütünden yapılan kımız da. Ama, Kırgızların vazgeçilmezi olan kımız son yıllarda çok az yapılır olmuş. Zaten Ulupamir’de yaşayanlar kımızı daha çok köylerine gelen özel misafirlerine ikram ediyorlar. Gelen konuklara yemekle birlikte bir de müzik ziyafeti sunuluyor. Komuz adı verilen üç telli Kırgız çalgısı eşliğinde gençler hem çalıyor hem de söylüyor.

Kırgızlar hem Türkiye’ye alışmaya çalışıyor hem de kendi kültürlerini yaşatmaya.

Kaynak: Kabar

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.