SON DAKİKA
Hava Durumu

Kerkük İl Meclisi referanduma katılma kararı aldı

Kerkük İl Meclisi, 25 Eylül'de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna Kerkük’ün de katılması kararını aldı.

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2017 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2017 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kerkük İl Meclisi referanduma katılma kararı aldı

Kerkük İl Meclisi bugün 29 Ağustos’ta, Türkmen ve Arap gurupların oturumu boykot etmesine rağmen gerçekleştirdiği oturum sırasında Kerkük’ü Kürdistan referandumuna katılması kararını aldı.41 üyesi bulunan Kerkük İl Meclisi kararı oylamak için bugün toplandı. Türkmen, Kürt, Arap, Keldani ve Asurilerin oluşturduğu grubun verdiği 24 oyla Kerkük'ün de 25 Eylül'de düzenlenecek olan referanduma katılması kararı alındı.Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani yaptığı açıklamada, "Kerkük'ün tartışmalı bölgeler statüsünden çıkıp, kaderinin tayin edilmesi için il meclisi olarak referandum yapılması kararı aldık. Referandum talebimizi Irak merkezi hükümetine iletiyoruz. Kerkük halkının artık bekleyecek gücü kalmadı" ifadelerini kullandı. Talabani, Irak meclisince alınan kentteki kurum ve kuruluşlara yalnızca Irak bayrağı asılması kararının da tanınmayacağını söyledi. İl meclisinin tek taraflı kararına göre, anayasanın 140. maddesi uyarınca tartışmalı bölgeler arasında yer alan Kerkük'ün kaderinin tayin edilmesi için düzenlenecek referandumda kent sakinlerine Irak merkezi hükümetine mi, yoksa IKBY'ye mi bağlanmak istedikleri sorusu yönetilecek.

158544Kerkük İl Meclisi'nde Kürtlerin 26, Türkmenlerin 9, Arapların ise 6 üyesi bulunuyor.

İl Meclisi'nde geçen hafta yine Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturumda kentteki kamu binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının asılması kararı kabul edilmişti. Buna karşılık Irak meclisi ise cumartesi günü Kerkük'teki kamu kurum ve kuruluşlarına yalnızca "Irak bayrağı" asılması yönündeki kararı onaylamıştı.


158628KERKÜK'ÜN STATÜSÜ 

ABD'nin 2003'te Irak'ı işgali sırasında Kürt güçleri, Kerkük'ü fiilen ele geçirmiş kente yoğun bir Kürt göçü yaşanmıştı.2005 yılında yazılan Irak anayasasının 140. maddesine göre, Kerkük'ün statüsü, devrik lider Saddam Hüseyin döneminde Kerkük'ten zorla göç ettirilenlerin geri dönmesi, ardından Kerkük'te nüfus sayımı yapılması ve kentin statüsü hakkında bir referanduma gidilerek nihai durumun belirlenmesi olarak öngörülüyordu. 

Ancak çeşitli nedenler ve anlaşmazlıklar sebebiyle bu madde henüz uygulanamadı. 

Bağdat, Kerkük'ün idari olarak merkezi yönetime bağlı olduğunu belirtirken, Kürtler ve özellikle kentte hakimiyet süren Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kerkük'ün IKBY'ye ilhak edilmesini talep ediyor. 

TÜRKMENLER KARŞI ÇIKIYOR 

Türkmenler ise buna karşı çıkarak, Kerkük'ün özel bir statüye sahip olmasını istiyor. Kent nüfusu, büyük ölçüde Türkmen, Kürt ve Araplardan oluşuyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.