SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan: Bu yıl kafelerde iftar yasağına gidilmedi

İslam Kerimov yönetiminde Özbekistan’da kafe ve restoranlarda Ramazan ayında sahur ve iftar organizasyonuna getirilen yasak bu yıl uygulanmadı.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2017 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2017 10:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan: Bu yıl kafelerde iftar yasağına gidilmedi

Nüfusunun yüzde 90’nından fazlasının Müslümanların oluşturduğu ve İslam Karimov yönetimi sırasında cami, kafe, lokanta ve restoran benzeri toplu yemek yerlerinde Ramazan aylarında iftar düzenleme yasağının uygulandığı Özbekistan’da bu yıl yönetimin  kafe ve lokantalarda sahur ve iftar organizasyonlarına yasak getirmediği bildirildi.

Azatlık Radyosunun haberine göre, Taşkent’te bir sıra kafe ve restoranların sahipleri geçen yıl Ramazan ayında yasak olan sahur ve iftar organizasyonlarının bu yıl serbest olduğunu kaydederek, bu sene sınırsız iftar ve sahur rezervasyonları yapabildiklerini belirtti.

Öte yandan camilerde sahur ve iftar düzenleme yasağı hala geçerililiğini korurken, Özbekistan Dini İdaresi Başkanı Abdülaziz Mansur, camilerin toplu yemekler için değil, dua için inşa edildiğini söyledi.

Özbekistan'ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un 2 Eylül 2016 tarihinde ölümünden sonra göreve Şavkat Mirziyayev geldi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.