SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'da yeni doğal gaz alanları bulundu

Özbekistan'ın kuzey batısındaki Karakalpakistan bölgesinde yer alan Ustyurt platosunda yeni doğal gaz kaynakları bulunduğu öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2018 19:36
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2018 20:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'da yeni doğal gaz alanları bulundu

Özbekistan'ın kuzey batısındaki Karakalpakistan bölgesinde yer alan Ustyurt platosunda yeni doğal gaz kaynakları bulunduğu öğrenildi. Azer News'in haberine göre, yerin 3 bin 600 metre altına kadar doğal gaz kaynağı bulundu.

Doğal gaz kaynağının çıkartılmasına dair karar ise jeologların çalışmaları sonucunda verilecek raporlara bağlı. Şubat 2017'de imzalanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılan çalışmaların genişletilmesine onay verilmişti. 2020'ye kadar petrol ve doğal gaz alanında 38 proje hayata geçirilecek. Bu 38 projenin yaklaşık 20 milyar dolar maliyetinde olacağı bekleniyor. Ülke bu girişimlerden sonra doğal gaz üretimini 53 milyar metreküpe, petrol üretimini ise 1.9 milyon tona çıkarmayı hedefliyor.

Özbekistan'da toplam 5 önemli petrol ve doğal gaz alanı var. Bunlar Ustyurt, Buhara, Sırhandarya, Hissar ve Fergana olarak belirtiliyor. Bu kaynaklara Rus LUKOIL şirketi ve Çin'in milli petrol şirketi özel ilgi gösteriyor. Özbekistan'ın yıllık toplam doğal gaz ihracatı ise 11.4 milyar metreküp olarak açıklandı. Bunun 5.6 milyar metreküpü Rusya'ya, 4.3 milyar metreküpü Çin'e, 1.5 milyar metreküp ise Kazakistan'a ihraç edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.