SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA'dan, Azerbaycan'da engelli sporculara önemli destek

Azerbaycan’da Boccia Sporunun Geliştirilmesi Projesi” ile TİKA, dezavantajlı grupların toplumsal hayata katılması için yürüttüğü projelere bir yenisini daha ekledi.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2018 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2018 16:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA'dan, Azerbaycan'da engelli sporculara önemli destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Azerbaycan’da Boccia Engelli Sporunun gelişimine desteklenmesi kapsamında 10 adet akülü tekerlekli sandalye, taşınabilir Boccia sahası, Boccia rampaları ve topları Azerbaycan Milli Paralimpik Komitesi'ne teslim edildi.  

TİKA, dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli gençlerin toplumsal hayata entegrasyonu ve spor aracılığıyla rehabilitasyonu amacıyla Azerbaycan’da faaliyetlerine devam ediyor. “Azerbaycan’da Boccia Sporunun Geliştirilmesi Projesi” ile TİKA, dezavantajlı grupların toplumsal hayata katılması için yürüttüğü projelere bir yenisini daha ekledi.

Boccia sporu son yıllarda birçok ülkede bağımsız federasyonlar kurularak engelli gençlerin spor aracılığıyla rehabilitasyonunu amaçlayan önemli paralimpik spor dallarından biri olarak hızla yaygınlaşıyor. Farklı kategorilerde bedensel engellilerin yanı sıra çocuk felci, kas atrofisi, beyin travması gibi hastalıklar sonucu ağır kategoride yer alan engelli gençlerinde yapabildiği Boccia sporu fiziki güçle beraber zihinsel emek de gerektiriyor.

TİKA katkıları ile engellilerin toplumsal hayata katılması noktasında farkındalık yaratmak, Boccia sporunun Azerbaycan’da geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla Türkiye Engelliler Spor Federasyonu ve Azerbaycan Milli Paralimpik Komitesi işbirliğinde Türkiye ve Azerbaycan Boccia Milli Takımları arasında Bakü’de bir dostluk maçı düzenlendi. Etkinliğin sonunda, TİKA tarafından temin edilen 10 adet akülü tekerlekli sandalye, taşınabilir Boccia sahası, Boccia rampaları ve topları Azerbaycan Milli Paralimpik Komitesine teslim edildi.

Bakü’de gerçekleştirilen dostluk maçına Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Toplumun Sosyal Güvenlik Bakanı Selim Müslümov, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan Milli Paralimpik Komitesi Başkanı İlgar Rehimov, TİKA yetkilileri, Azerbaycanlı Milletvekilleri katıldı.

Azerbaycan ve Türkiye’nin engelli sporcuları arasında yapılan final yarışları sonunda etkinliğe katılan Bakan Müslümov, Azerbaycan’da engellilere yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkür etti. Bakan Müslümov, Türkiye’nin, her alanda olduğu gibi, dezavantajlı kesimlerin topluma kazandırılmasında da Azerbaycan’a gösterdiği desteklerden dolayı minnettar olduğunu söyledi. Etkinliğe katılan Büyükelçi Özoral da desteğe ve ilgiye ihtiyaç duyan bu kesime yönelik çalışmalarından dolayı TİKA’yı tebrik etti. Konuşmaların ardından yarışmanın galiplerine hediye ve kupa takdim edildi.   

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.