SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'ye Kırgızistan'dan et müjdesi

Kırgızistan'ın Narın şehrinin valisi Amanbay Kayıpov, Kastamonu'ya gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye'ye ucuz, sağlıklı ve organik kırmızı et ithal etmek istediklerini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2018 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2018 18:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'ye Kırgızistan'dan et müjdesi

Kırgızistan'ın Narın şehrinin valisi Amanbay Kayıpov, Kastamonu'ya gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye'ye ucuz, sağlıklı ve organik kırmızı et ithal etmek istediklerini açıkladı.

İhlas Haber Ajansı'nın (İHA) haberine göre Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasında Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya da gelen Kırgızistan Valisi Amanbay Kayıpov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Selçuk Arslan başkanlığında bir heyetin geçen ay kendilerini ziyaret ettiğini belirterek, heyetler arasında hayvancılık başta olmak üzere çeşitli konuları ele alarak çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Kırgızistan Valisi Amanbay Kayıpov, Türkiye'nin et ihtiyacının olduğunu bildiklerini ve Türkiye'den Kırgızistan'a gelen heyetle bu konu üzerinde çalışma yaptıklarını ifade ederek, “Bu konuyu sayın heyetimizin üyeleri de, işadamlarımız da Türkiye'ye hayvan ithal edilmesi konusundaki taleplerini bizlere ilettiler. Bizde zaten bunun üzerine çalışıyoruz. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra biz, Türkiye'nin bu alandaki açığını kapatma düşüncemiz var” dedi.

Hayvancılık ithalatı için Kırgızistan ve Türkiye arasında ortak bir şirket kurulacağını söyleyen Kırgızistan Valisi Amanbay Kayıpov, “Eğer ortak bir şirket kurmaya muvaffak olursak biz Kırgızistan olarak Türkiye'ye en organik, en temiz ve doğası da temiz olan bir ülkeden uygun fiyata et ithal etmeye hazırız” diye konuştu.

Türkiye'de ileri teknolojide gelişmiş mezbahanelerin olduğunu hatırlatan Kırgızistan Valisi Amanbay Kayıpov, “Sizden kesim, bizden de doğal etler olursa beraberce çalışmalar neticesinde iyi bir sonuç alacağımızı düşünüyorum. Bizde, Gümrük Birliği dediğimiz Avrasya Ekonomik Birliği vardır. Oradan gümrüksüz dışarıya çıkma imkanımız vardır. Çiftliklerin yakının da bulunması bizler için büyük bir avantaj sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

KATSO Başkanı Selçuk Arslan ise, “Kırgızistan'da et fiyatları markette yaklaşık 4 dolar civarında bulunuyor. Biz, Kırgızistan ziyaretinden sonra bu tespitlerimizi milletvekillerimize anlattık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine bu konuyu duyurmalarını talep ettik. Kırgızistan'daki en büyük sorun nakliye sorunudur. Türkiye ile Kırgızistan arasında 6 bin kilometre uzaklık var. Lojistik firmalarıyla da bu konuyu görüştük, onlardan da bu konuda fiyat aldık. Hem nakliye hem de organik et ithalatı fiyatlarını üst üste koyduğumuzda yine de Türkiye'ye daha hesaplı geliyor. Bu konuda ileriki günlerde bir çalışmamız daha olacak” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.