SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerce alıkonulan Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Mustafa Mustafayev serbest bırakıldı

Rus işgal güçlerince, dün Ramazan ayının ilk gününde alıkonulan Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Mustafa Mustafayev serbest bırakıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2023 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2023 09:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerce alıkonulan Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Mustafa Mustafayev serbest bırakıldı

Rus işgali altındaki Kırım’da işgal güçleri, dün Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Mustafa Mustafayev’in evine baskın düzenledi. Evde yapılan aramadan sonra Mustafayev, Rus işgal güçleri tarafından alıkonuldu.

İşgalciler ayrıca Mustafayev’in yeğeni Şevket Ergaşev’i de alıkoymuştu.

İki Kırım Tatar, Akmescit’teki FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) ofisine götürüldü. Mustafayev ile Ergaşev’i sabahtan akşama kadar sorguya çektikten sonra işgalciler akşam saat 20.00 civarında Kırım Tatarlarını serbest bıraktı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada Mustafayev’in evindeki baskının sebebine dair bilgi paylaşıldı. Aramanın, işgalcilerin cepheye teçhizat ve mühimmat taşımak için kullandıkları demiryolu hattının, 23 Şubat 2023 tarihinde Akmescit (Simferopol) yakınlarında kullanılamaz hale getirilmesi ile ilgili olduğu öğrenildi.

KIRIM'DA İŞGALCİLERİN DEMİRYOLU HATTI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Rus işgali altındaki Kırım’da faaliyet gösteren “Ateş” isimli gizli direniş hareketi, 24 Şubat 2023 tarihinde, işgalcilerin cepheye teçhizat ve mühimmat taşımak için kullandıkları Akmescit (Simferopol) yakınlarındaki (Bahçesaray bölgesi) demiryolu hattını, kullanılamaz hale getirdiğini açıklamıştı.

"DEMİRYOLU HATTINI KULLANILAMAZ HALE GETİRME" SUÇLAMASI DAHA ÖNCE DE YAPILDI!

İşgalciler, daha önce aynı suçlamayla Kırım Tatarı Rolan Osmanov, Edem Murtazayev, Ahtem İsmailov, Memet Aşurov’u alıkoymuştu. Kırım Tatarları, sorguya çekildikten sonra serbest bırakılmıştı.
Ayrıca işgalciler, aynı vaka çerçevesinde Kırım Tatarı Abdullah Cemilov'un ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Asan Abduramanov’un kardeşinin evlerinde arama yapmışlardı. Rus işgal güçleri, 12 Mart 2023 tarihinde aynı benzer suçlama ile Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Lemmar Yunusov'un evine baskın düzenlemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.