SON DAKİKA
Hava Durumu

#Kırım

QHA - Kırım Haber Ajansı - Kırım haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Kırım haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

KTMM temsilcileri, Letonyalı heyet ile Kırım’ın yeniden entegrasyonunu görüştü Haber

KTMM temsilcileri, Letonyalı heyet ile Kırım’ın yeniden entegrasyonunu görüştü

Letonya'nın Ukrayna Büyükelçisi Ilgvars Klava, Parlamento Başkanının Dışişleri Danışmanı Juris Pekalis ve Parlamento Başkanının Stratejik Yönetim Danışmanı Edgars Pudzis, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmede Kırım’ın yeniden entegrasyonu konusu ele alındı. GÜNDEM: İŞGAL SONRASINDA KIRIM'IN ENTEGRASYONU Letonyalı heyet, 12 Haziran 2024 tarihinde KTMM’nin Kıyiv ofisini ziyaret etti. Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, KTMM üyeleri Abmecit Süleymanov ve Eskender Bariyev’in katıldığı görüşmede, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasının ardından yeniden entegrasyonuna ilişkin konular görüşüldü. Toplantı katılımcıları, 2024 yılı ekim ayonda Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenecek olan Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi'nde, işgalden kurtarılan Kırım'ın Ukrayna devletinin yasal alanına yeniden entegrasyonuyla ilgili en acil konuların ele alınması gerektiğini ifade etti. Bu bağlamda KTMM temsilcileri, Kırım’ın özerk statüsünün, yerli Kırım Tatar halkının Ukrayna devletinin bir parçası olarak, kendi kaderini tayin etme hakkı uygulamasına dayanarak millî/bölgesel özerkliğe dönüştürülmesine ilişkin vizyonlarını ayrıntılı olarak açıkladı. Bununla birlikte görüşmede taraflar, Rus işgali sebebiyle Kırım nüfusunda demografik ve etnik açıdan meydana gelen yapay değişikliklerin sonuçlarını ortadan kaldırmak için gerekli yasal önlemlerin kaçınılmazlığı da dahil olmak üzere, Kırım'ın sömürgeleştirilmesinden kurtulması konusunda da görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca KTMM, Riga'da düzenlenecek olan Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi çerçevesinde, Rus işgalinden kurtarılmış Kırım'ın geleceği ile ilgili tüm konuları, yerli halkın korunması ve gelişmesi için yasal koşullar yaratma çabalarıyla birlikte değerlendirmelerine yardımcı olacak bir ek etkinlik düzenleme teklifinde bulundu.

Bahçesaraylı 6 Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresi uzatıldı! Haber

Bahçesaraylı 6 Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresi uzatıldı!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci yönetimin, Kırım Tatarlarına yönelik baskıları artarak devam ediyor. Sözde Güney Bölge Askeri Mahkemesi, Rus işgal güçlerinin 24 Ağustos 2023 tarihinde Bahçesaray’da gerçekleştirdiği yasadışı baskında alıkonulan Amethan Umerov, Seydamet Mustafayev, Ruslan Asanov, Abdulmecit Seytumerov, Eldar Yakubov ve Remzi Nimetulayev hakkındaki tutukluluk süresini uzatma kararı aldı. Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan 6 Kırım Tatarı aktivist, 24 Kasım'a yapılacak duruşmaya kadar gözaltı merkezinde kalacak. KIRIM TATARLARININ BİRBİRİNE VERDİĞİ DESTEK İŞGALCİLERİ RAHATSIZ EDİYOR İşgalcilerin hedef aldığı 6 Kırım Tatarı daha önce de alıkonulmuştu.  Amethan Umerov, Seydamet Mustafayev, Ruslan Asanov, Abdulmecit Seytumerov, Eldar Yakubov ve Remzi Nimetulayev, Rus işgalci yönetim tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklarına ve ailelerine destek veren isimler olarak biliniyor. 5 çocuk babası Amethan Umerov, 11 Temmuz 2019’da Moskova’da düzenlenen eyleme katıldı. Moskova’daki eyleme katılması nedeniyle Umerov para cezasına çarptırıldı. Daha sonra 2021’de Kırım’da mahkeme binası önünde alıkonularak yine para cezasına çarptırıldı. 2022’de yine mahkeme binası önünde alıkonulan Umerov hakkında tutuklama kararı alındı. 4 çocuk babası Seydamet Mustafayev, 2017’de sözde izinsiz mitinge katılma bahanesiyle 10 gün tutukluluk cezasına çarptırıldı. 2021 işgalci mahkeme, Mustafayev’e para cezası verdi. Şubat 2022’de ise Mustafayev yine tutukluluk cezasına çarptırıldı. Yeni baba olan 23 yaşındaki Abdulmecit Seytumerov, siyasi tutsaklar Osman ve Seytumer Seytumerov’un küçük kardeşi. 5 çocuk babası 37 yaşındaki Remzi Nimetulayev, Kasım 2021’de 10 gün tutukluluk cezası aldı. 6 çocuk babası 43 yaşındaki Eldar Yakubov, Ekim 2021 Kırım’da mahkeme binası önünde alıkonularak 10 gün tutukluluk cezasına çarptırıldı.

Rusya, Kırım’a S-500 füze sistemleri konuşlandırdı Haber

Rusya, Kırım’a S-500 füze sistemleri konuşlandırdı

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü Başkanı Kırılo Budanov, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’a yeni nesil karadan havaya S-500 füze sistemi konuşlandırdığını bildirdi. "KIRIM’A GETİRİLDİKLERİNİ BİLİYORUZ" Ukrayna Askerî İstihbaratı Başkanı Kırılo Budanov, 13 Haziran'da Ukrayna televizyonunda yaptığı açıklamada, “Rusya hava savunma sistemini güçlendiriliyor. Bu oldukça açık ve anlaşılır. S-500'ün en yeni unsurları ortaya çıktı. Bu sistemini ilk kez kullanacakları için bu oldukça deneysel uygulama olacak. Ancak Kırım’a kesin getirildiklerini biliyoruz." dedi. Ayrıca Budanov, Rus ordusunun personeli ve bazı askerî yükleri Kırım’a aktarmak için Kerç Köprüsü'nü (Kırım Köprüsü) kullanmaya devam ettiğini belirterek, “Kerç Köprüsü Rus ordusu tarafından her zaman kullanıldı ve var olduğu sürece kullanılacak.  Evet, ana yük feribotlarla taşınıyor, bu doğru ama köprüden her şeyden önce personel ve daha küçük yükler taşınıyor." şeklinde konuştu. S-500 FÜZE SİSTEMİ Rusya tarafından geliştirilen S-500 Prometey Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi, ilk olarak 2021 yılında Rus urdusuna teslim edilmişti. S-500 hava savunma sisteminin, S-400’ün gelişmiş bir versiyonu olduğu biliniyor. Rus kaynakları, S-500'ün 200 km’ye kadar irtifada uçabilen balistik füzeleri durdurmak için tasarlanmış özel bileşenlere sahip olduğunu ileri sürüyor.

İşgalciler, Camala dahil 110 Ukrayna vatandaşına ait mülkü gasp etti Haber

İşgalciler, Camala dahil 110 Ukrayna vatandaşına ait mülkü gasp etti

Rusya'nın 2014 yılından bu yana işgal altında tuttuğu Kırım'da, işgal yetkililerinin “mal varlıklarının kamulaştırılması” adını verdikleri uygulama kapsamında, “Rusya'ya karşı dostane olmayan eylemlerde bulunan” 110 Ukraynalı gerçek ve tüzel kişinin daha mal varlıklarına el konuldu. Listede, 2016 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukrayna'ya birinciliği getiren Kırım Tatar kökenli Ukraynalı şarkıcı Camala (Jamala) ve 2014-2016 yıllarında Ukrayna Başbakanı görevini yapan Ukraynalı siyasetçi Arseniy Yatsenyuk da yer alıyor. Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Parlamentosunun başkanı olan Vladimir Konstantinov, 12 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Yarımada'nın güney kıyısında yer alan, Yedi Kuyu (Lenino),  Kefe (Feodosia), Kerç, Kezlev (Yevpatoria), Akmescit (Simferopol) bölgelerindeki 110 Ukraynalı gerçek ve tüzel kişiye ait mal varlığının “kamulaştırıldığını” duyurdu. İşgalci yetkilinin açıklamasına göre, Camala’ya ait taşınır ve taşınmaz mülkler ile Aluşta'da akrabaları adına kayıtlı iki arsa ve bir konuta el konuldu. Ayrıca işgalciler dönemin Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk’a ait bir binayı, arsayı ve varlıklarını gasp ettiklerini açıkladı. "İŞLEMLERİN YASAL BİR DAYANAĞI YOKTUR" Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, geçmişte yaşanan benzer olaylar üzerine Temmuz 2023'te yaptığı açıklamada, Ukrayna makamlarının kamulaştırma adı verilen söz konusu uygulamayı tanımadığı belirtilmişti. Söz konusu açıklamada, "Ukrayna işletmelerinin ve Ukrayna vatandaşlarının mülklerinin ‘kamulaştırılması’ veya bu tür yasadışı eylemlerin bir sonucu olarak yapılan; hak sahiplerinin mülklerine el konulmasıyla ilgili işlemlerin yasal bir dayanağı yoktur ve işgalden sonra tanınmayacaktır. Benzer şekilde, Rusya Federasyonu vatandaşlarını, işgal yönetimlerini veya Rus işletmelerini içeren işlemler de geçerli olmayacaktır.” ifadelerine yer verilmişti. Açıklamada ayrıca, işgalci yönetimin uygulamalarından etkilenen mülk sahiplerinin haklarının, bu mülklerin iadesi veya mülk sahiplerine Rusya'dan tazmin edilecek tazminatın ödenmesi şeklinde geri verileceği vurgulanmıştı.

Ukrayna, Kırım’daki Rus S-300 ve S-400 sistemlerini kör bıraktı! Haber

Ukrayna, Kırım’daki Rus S-300 ve S-400 sistemlerini kör bıraktı!

Ukrayna ordusu, Rus işgali altındaki Kırım’da konuşlandırılan Rus askerî varlığını yok etmeyi sürdürüyor. Ukrayna ordusu, 11 Haziran’ı 12 Haziran’a bağlayan gece, işgal altındaki Kırım’da konuşlandırılan Rus S-400 ve S-300 füzelerinin yer aldığı askeri birliğe saldırı düzenledi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından bugün yapılan açıklamada, bu gece Belbek yakınlarında konuşlandırılan S-300 ve S-400 olmak üzere 2 füze tugayına ve Akyar (Sivastopol) yakınlarında konuşlandırılan S-400 füze tugayına, hava saldırılarının düzenlendiğini belirtti. Saldırılar sonucu S-300 ve S-400 füze sistemlerine ait 2 radarının imha edildiği ve 3’üncü radarın ise aldığı hasarla ilgili bilgilerin teyit edildiği açıklandı. Ayrıca füze tugaylarının konuşlandırıldığı bölgelerde mühimmat patlamalarının kaydedildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca Rus askerî tesislerine yönelik saldırıların devam edeceği vurgulandı. UKRAYNA RUS HAVA SAVUNMASINI HEDEF ALIYOR Ukrayna ordusu, 9 Haziran’ı 10 Haziran’a bağlayan gece, işgal altındaki Kırım’ın Canköy bölgesinde bulunan işgalcilere ait bir S-400 uçaksavar füze tümenine ve Akmeçet (Çernomorskoye) ile Kezlev (Yevpatoriya) yakınlarında konuşlandırılan iki düşman S-300 uçaksavar füze tümenine karşı başarılı saldırılar gerçekleştirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.