SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'dan Slovakya'ya yanıt: Toprak bütünlüğünden taviz verilemez

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun Ukrayna topraklarının tamamının işgalden kurtarılmasının imkansız olduğu yönündeki açıklamasına yanıt verdi. Bakanlık, toprak bütünlüğünden taviz verilmeyeceğinin altını çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2024 21:08
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2024 21:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'dan Slovakya'ya yanıt: Toprak bütünlüğünden taviz verilemez

2004 yılından bu yana NATO üyesi olan Slovakya, 24 Şubat 2022'de işgalci Rusya'nın başlattığı topyekun savaşın ilk gününden itibaren Ukrayna'ya tam destek veriyordu. Ancak Ekim 2023'te iktidar değiştikten sonra Slovakya'nın Ukrayna'ya silah desteği tamamen durdu ve ülkenin Ukrayna'ya yönelik tutumu değişti. NATO üyesi ülkeler Aralık 2023'te bir araya gelerek, Ukrayna ve Moldova'nın tam üyeliği için çalışmaların hız kazandığını duyurmuştu. NATO, Macaristan'ın karşı koyması nedeniyle tam üyelik konulu toplantıları ertelemişti. Ancak, Slovakya Başbakanı Robert Fico, Ukrayna'nın NATO'ya tam üye olmasına ilişkin verdiği kararı veto edeceklerini duyurdu.

UKRAYNA: RUSLARI KIRIM VE DONBAS'TAN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun Ukrayna topraklarının tamamının işgalden kurtarılmasının imkansız olduğu yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Ukrayna topraklarında güvenlik olmadan ne Slovakya'da ne de Avrupa'da güvenliğin olmayacağını söyledi.

Nikolenko, "Toprak bütünlüğünden taviz verilemez. Ne Ukrayna, ne Slovakya, ne de başka bir ülke... Ukrayna ve ortakları, Kosice, Pryashevsky ve diğer Slovak bölgeleri de dahil olmak üzere Rusları Kırım, Donbas ve Lugansk'tan uzaklaştırmak için çaba harcıyorlar, böylece onlar daha ileri gitmezler" açıklamasını yaptı.

SLOVAKYA BAŞBAKANI, UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ HİÇE SAYDI VE NATO ÜYELİĞİNE KARŞI ÇIKTI

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 24 Ocak 2024 tarihinde Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal ile görüşmek üzere yapacağı Kıyiv ziyareti öncesinde Ukrayna kararını açıkladı. Putin yanlısı Viktor Orban Başbakanlığındaki Macaristan dışında 30 NATO üyesi ülkenin kararıyla Ukrayna, yeni bir sürece adım atmıştı. Slovakya, Ukrayna'nın NATO üyeliğini veto edeceğini açıkladı. 

Başbakan Fico, "Şmigal'a Ukrayna'nın NATO üyeliğine karşı olduğumu ve bunu veto edeceğimi söyleyeceğim" diyerek, NATO ile Rusya arasındaki olası çatışma ihtimalini gündeme getirdi. Bu durumu bir sebep olarak gösteren Başbakan Fico, "Rusya ile NATO üyesi bir devlet arasında çatışma olursa, bir dünya savaşı yaşanır" dedi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico, Ukrayna'nın Rusya'ya toprak vermeyi kabul etmesi gerektiğini ileri sürdü ve "Bir miktar uzlaşma olması gerekiyor. Onlar, Rusların Kırım, Donbas ve Lugansk'tan ayrılmasından ne bekliyorlar? Bu gerçekçi değil" ifadelerini kullandı.

Slovakya'nın yeni hükumeti, 8 Kasım 2023 Çarşamba günü aldığı kararla Ukrayna'ya gönderilmesi daha önceden planlanan 14. askerî yardım paketini iptal etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.