SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’den Ukrayna’ya 6 milyar dolarlık ek destek

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna'ya 6 milyar dolar değerinde yeni bir ek askerî yardım paketi sağlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2024 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2024 10:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD’den Ukrayna’ya  6 milyar dolarlık ek destek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD Genelkurmay Başkanı Charles Q. Brown ile Pentagon’da basın toplantısı gerçekleştirdi. Austin, 26 Nisan’da gerçekleşen toplantıda Ukrayna’ya 6 milyar dolarlık yeni bir ek askeri yardımın daha sağlanacağını açıkladı.

Austin konuya ilişkin olarak, "Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi aracılığıyla Ukrayna'ya ABD endüstrisinden yeni destek sağlamamıza olanak sağlayacak 6 milyar dolarlık ek taahhüdü duyurmaktan memnuniyet duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Austin, basın toplantısı öncesinde video konferans yoluyla Ukrayna Savunma İrtibat Grubu toplantısına katılmıştı.

6 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDEKİ  EK GÜVENLİK YARDIM PAKETİNİN İÇERİĞİNDE NE VAR?

ABD’nin sağlayacağı yeni 6 milyar dolar değerindeki ek askerî yardım paketi; Ukrayna'nın Patriot ve NASAMS hava savunma sistemleri için kritik önleyicileri, daha fazla insansız hava aracı sistemi ve destek ekipmanını, önemli miktarda topçu mühimmatını ve havadan karaya mühimmat ile bakım ve idame desteğini içerecek.

Austin, bu paket ile sadece Ukrayna’nın savunmasına değil ABD’deki endüstrinin kapasitesine de yatırım yaptıklarını söyledi. 

UMEROV: GERÇEKTEN TARİHİ BİR GÜN 

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, ABD'nin sağladığı ek 6 milyar dolarlık paket için “Gerçekten tarihi bir gün. ABD, Ukrayna için toplamı 6 milyar dolara varan tarihi yeni bir güvenlik yardım paketini duyurdu. Paket, topraklarımızı savunmamıza ve sonunda Avrupa'da barış ve istikrarı güvence altına almamıza yardımcı olacak kritik yetenekleri içeriyor.” dedi.

ABD SENATOSUNDA BEKLENEN KARAR: UKRAYNA’YA YARDIM PAKETİ ONAYLANDI

ABD Senatosu, 13 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği oylamayla, 60 milyar dolarlık bölümü Ukrayna'ya tahsis edilecek olan toplamda 95,3 milyar dolarlık dış yardım finansmanını içeren yasa teklifini kabul etmişti. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, 14 Şubat'ta gerçekleştirdiği konuşmasında Ukrayna'ya 60 milyar dolarlık mali yardımı içeren yasa tasarısı oylamaya çıkarmayacağını ifade etmiş ve nitekim söz konusu karar görüşülmeden Temsilciler Meclisi tatile çıkmıştı.

ABD Temsilciler Meclisinde 20 Nisan 2024 tarihinde yapılan oylamada ise, İsrail, Ukrayna ve Tayvan’a yapılacak yardımları içeren 95,3 milyar dolarlık dış yardım paketi kabul edilmişti. Ukrayna’ya yapılacak 60,8 milyar dolarlık yardım 112 oya karşı 311 oyla meclisten geçmişti. ABD Senatosu, 23 Nisan akşamı geç saatlerde 18'e karşı 79 oyla dış yardım paketini onaylamıştı. ABD Başkanı Joe Biden, yasayı  24 Nisan günü imzalayarak Ukrayna'ya silah gönderme sürecini derhal başlatacağını söylemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.