SON DAKİKA
Hava Durumu

#Ukrayna

QHA - Kırım Haber Ajansı - Ukrayna haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ukrayna haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Müzakereye bir adım daha: AB, Ukrayna ve Moldova için toplandı Haber

Müzakereye bir adım daha: AB, Ukrayna ve Moldova için toplandı

Ukrayna ve Moldova'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik süreci devam ediyor. AB üyesi ülkelerin Avrupa işlerinden sorumlu bakanları bugün 27-28 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan zirve öncesinde Genel İşler Konseyi için bugün Lüksemburg'ta bir araya geldi.  HÜKÛMETLERARASI KONFERANSLAR YAPILACAK AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, konsey toplantısı öncesinde yaptığı basın açıklamasında bugünü tarihi bir gün olarak nitelendirdi. Ayrıca Lahbib, Ukrayna ve Moldova'nın AB'ye üyelik müzakerelerinin başlatılmasının ilk adımı olan Hükûmetlerarası Konferansların yapılacağını kaydetti. Toplantı öncesinde Rus yanlısı Macaristan yönetimi kafalarda soru işareti oluşturdu. Macaristan'ın Avrupa İşleri Bakanı Janos Boka basın tarafından sorulan sorulara, "Ukrayna, katılım kriterlerini karşılamaktan çok uzak." yanıtını verdi. UKRAYNA VE MOLDOVA'NIN AB'YE ÜYELİK SÜRECİ Tam bir yıl önce AB'ye üyelik başvurusunda bulunan Ukrayna ve Moldova ilk adımın ardından adaylık statüsü almıştı. 23 Aralık 2023 tarihinde üyelik müzakerelerinin başlatılmasına yönelik bir karar çıkmış olsa da salonu terk edrek kararı veto eden Macaristan'ın tutumu nedeniyle müzakerelere adım atılamamıştı. AB Komisyonu geçen hafta her iki ülkenin de tüm kriterleri yerine getirdiğini duyurarak süreci ilerletme ve müzakareye başlama kararı almıştı.

Bakan Fidan: Ukrayna'nın işgaline karşıyız! Haber

Bakan Fidan: Ukrayna'nın işgaline karşıyız!

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 25 Haziran 2024 tarihinde Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ile bir araya geldi. Başkent Ankara'da heyetler arası görüşme yapan mevkidaşlar, akabinde ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Fidan konuşmasında Rusya'nın topyekûn saldırılarına maruz kalan Ukrayna'ya da değindi. "TÜRKİYE UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK" Fidan, mevkidaşı Lipavsky ile yaptığı görüşmede Ukrayna konusunu da ele aldıklarını kaydetti. Türkiye Cumhuriyeti'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını desteklediğinin altını çizen Fidan, savaşın küresel bir boyuta evrilmesinden tedirgin olduğunu söyledi. Ayrıca Fidan, arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye'nin barış müzakeresi için her iki ülkenin de masaya oturmasını istediğini belirtti. "KİTLE İMHA SİLAHLARINI KULLANMA RİSKİ MEVCUT" Fidan konuşmasında, "Türkiye her zaman olduğu gibi bundan sonra da görüşmelerde kolaylaştırıcı ve yapıcı bir rol oynamaya hazırdır" ifadesine yer verdi. Basının sorusu üzerine kapsamlı bir yanıt veren Fidan, söz konusu savaşın Avrupa'da güvenlik tehdidi haline geldiğini bir kez daha vurguladı. Türkiye'nin barışçıl bir politika izlediğini belirten Fidan, "Ukrayna'nın işgaline karşıyız. Bu savaş artık Ukrayna-Rusya Savaşı'ndan daha büyük hale dönüşmeye başladı. Çok büyük küresel bir riski bünyesinde barındırıyor. Küresel bölünmelerin buradan derinleştiğini görüyoruz." dedi. Bakan, savaş ile birlikte kitle imha silahlarının kullanma riskinin var olduğunu "Artık savaşın durması gerekiyor." ifadesiyle dile getirdi.

Kıyiv'deki festivalde Kırım rüzgarı esti Haber

Kıyiv'deki festivalde Kırım rüzgarı esti

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de geleneksel olarak düzenlenen Hayaller Dünyası (Krayina Mriy) Festivali'nin yirmincisi, bu yıl 21-23 Haziran tarihleri arasında düzenlendi. Ukrayna Bilimler Akademisine bağlı Grışko (Hryshko) Milli Botanik Bahçesi'nde gerçekleşen festival kapsamında Kırım’ı temsil eden Bahçesaray Sahnesi açıldı. Festival boyunca Bahçesaray Sahnesi'nde Ukrayna ordusuna hizmet eden Kırımlı askerlerin hikayelerini anlatan serginin yanında Kırım Tatar siyasi tutsaklarının hikayelerini anlatan “Kırım’dan Hikayeler” başlıklı sergi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. "KIRIM'I GERİ ALACAĞIZ" Kırım Sahnesi'nin açılışına katılan festival kurucusu, Ukraynalı şarkıcı Oleg Skripka, 18 yıldır Hayaller Ülkesi festivalinde Kırım Sahnesi'nin kurulduğuna dikkat çekerek, “Bilirsiniz, bir şeyi kaybettiğimizde işte o zaman gerçek değerini anlarsınız. Kırım'ın bağlarını, plajlarını, dağlarını hatırlıyorum. Tüm bunları geri alacağız. Kırım kalbimizde kalmaya devam ediyor.” dedi ve konuşmasını Kırım Tatarca, “Qırım serbest olacak! (Kırım özgür olacak).” ifadesiyle bitirdi. Sanatçı, katılımcılara festivalde tanıtılan Kırım Tatar edebiyatını, halk oyunlarını ve müziğini keşfetme çağrısında bulundu. Üç gün boyunca devam eden festivalde aralarında; Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Onurlu Akademik Şarkı ve Dans Topluluğu Sanatçısı, Kırım Tatarı İsmail Kurt-Umer, Kırım Tatar şarkıcı Aliye Hacabadinova (Hajabadinova), Ruslan Bolat, Kırım Tatar besteci ve müzisyen Usein Bekirov (Usain Bekirov Quintet), Tanya Şa (Sha) ve "Shopping Hour" müzik grubu, Çayir (Chayir) grubunun da bulunduğu bir dizi sanatçı sahne alarak ziyaretçilere Kırım’ı tanıttı. Ayrıca Kırım Tatar dili ve edebiyatının yayılmasını ve gelişmesini teşvik etmek amacıyla başlatılan Kırım İnciri Edebiyat Yarışması çerçevesinde yazılan eserlerin okuması yapıldı. Bunun dışında ziyaretçiler için Kırım Tatar halk oyunları, Kırım Tatar kuşak güreşi atölyesi yapıldı. Kırım Tatar seramik ustası Rüstem Skibin’in çalışmaları tanıtılırken festival kapsamında seramik atölyesi düzenlendi. DAVETLİLER "ÖZGÜR KIRIM'A MEKTUPLAR" KAMPANYASINA KATILDI Kırım Sahnesi'ni ziyaret edenler “Özgür Kırım’a Mektuplar” kampanyasına katılarak Rus işgali altındaki Kırım'da işgalci yönetim tarafından açılan düzmece davalar çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonulan Kırımlı siyasi tutsaklara mektup yazdı. Yanı sıra festivalde,"Yok Olma Tehlikesi Altında: Kırım Tatarlarının Dili" ve "Kırım Yolunda: Bir Bağ ve Kök Olarak Edebiyat" başlıklı panel icra edildi. Ayrıca festivalin son gününde Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Anrdiy Sıbiga (Andrij Sybiha), Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un katılımıyla “Kırım ve Barış. Kırım Neden Mutlaka İşgalden Kurtarılmalı?” başlıklı tartışma paneli düzenlendi. Panelde konuşan KTMM Başkanı Çubarov, Kırım’ın Rusya’ya bırakılması durumunda Kırım Tatar halkının yok olacağını vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.