SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy ve Stoltenberg, tahıl koridorunun geleceğini görüştü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın küresel gıda güvenliği için önemine dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2023 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2023 13:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy ve Stoltenberg, tahıl koridorunun geleceğini görüştü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşmasından çekilmesini ve Ukrayna’nın NATO'ya üyelik sürecini görüşmek üzere 22 Temmuz 2023 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

RUSYA'NIN GIDA KRİZİ ÇIKARMA GİRİŞİMİ KINANDI

NATO Genel Sekreteri ve Ukrayna Cumhurbaşkanı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, Moskova'nın gıdayı silah haline getirme girişimini kınadıklarını açıkladı. Stoltenberg, "Müttefikler ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'nın yanında duracaklar ve NATO Zirvesi'nin ardından Ukrayna NATO'ya her zamankinden daha yakındır" dedi.

UKRAYNA'NIN NATO ÜYELİĞİ SÜRECİ DEĞERLENDİRİLDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Tahıl Koridoru Anlaşması'na ilişkin mevcut durum ve bunun küresel gıda güvenliği için oluşturduğu riskler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti. Zelenskıy, "Karadeniz tahıl koridorunun blokajının kaldırılması ve sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi için gerekli olan önceliği ve gelecekteki adımları Bay Stoltenberg ile de belirledik" açıklamasını yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 11-12 Temmuz 2023 tarihlerinde NATO Vilnius Zirvesi'nde varılan anlaşmaların uygulanmasını ve Ukrayna'nın NATO'ya entegrasyonuna ilişkin adımları görüştüklerini sözlerine ekledi.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Rusya’nın Ukrayna topraklarının tamamına yönelik başlattığı savaş ve işgal girişimi nedeniyle, dünya pazarına açılamayan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kolları sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı.

22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletiliyordu. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayan Türkiye, tahılların dünya pazarına açılmasını sağlıyordu. 17 Temmuz 2023 itibarıyla Rusya, bu anlaşmayı durdurduğunu açıkladı.

İşgalci Rusya, anlaşmadan çekilmesinin ardından Ukrayna Odesa'daki limanlara günlerdir saldırıyor ve tahıl depolarını imha ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.