SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar Teşkilâtları Platformu: Kırım Tatarları Ukrayna ile yan yana durmaya devam edecek

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, “Rusya’nın Ukrayna’da İşlediği Suçlarını Örtmeye Yönelik Türkiye’deki Etkinlikleri Hakkında” bir bildiri yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar Teşkilâtları Platformu: Kırım Tatarları Ukrayna ile yan yana durmaya devam edecek

Türkiye’de faaliyet gösteren 50’den fazla sivil toplum örgütünün ortak çalışma platformu olan Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, 21 Şubat 2024 tarihinde “Rusya’nın Ukrayna’da İşlediği Suçlarını Örtmeye Yönelik Türkiye’deki Etkinlikleri Hakkında” bir bildiri yayımlandı.

"KREMLİN TÜRKİYE'DE BİR DİZİ AÇIK PROPAGANDA ETKİNLİĞİ DÜZENLEMEYİ PLANLIYOR"

Platforma tarafından yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Kırım Tatarlarının geleceğine ve adil bir barışa ulaşmada önemli rolü olan Karadeniz bölgesinde ve tüm dünyada güvenliği sağlama umutları tehdit altında olmaya devam ediyor. Bunun nedeni Rusya'nın devam eden saldırgan ve provokatif politikasıdır. Nitekim Kırım'ın işgalinin ve Ukrayna'ya yönelik silahlı saldırganlığın başlamasının onuncu, Putin'in büyük ve kanlı bir savaş boyutuna taşıdığı çatışmanın ise ikinci yıldönümünde Kremlin Türkiye'de bir dizi açık propaganda etkinliği düzenlemeyi planlıyor.

Özellikle de 24 Şubat 2024 tarihinde, 2022'de Rus bombalarının ve füzelerinin Ukrayna'daki şehir ve köylere düşmeye başladığı günün yıldönümünde saldırgan ülkenin temsilcileri İstanbul'da, gerçek amacı uluslararası yaptırımları aşmayı kolaylaştırmak olan bir Türk-Rus iş forumu düzenlemeye çalışıyorlar. Bu alaycı tutumun doruk noktası ise savaş kurbanlarının yasının tutulduğu bu günde İstanbul'da, Rusya’nın savaşına verdiği destekle tanınan şarkıcı Valentina Lisitsa'nın sahne alacağı bir konser düzenleme planıdır.

24 Şubat'ta Ankara'daki Rus Evi de, sanki Ukrayna topraklarını işgal eden, aralarında Kırım Tatarlarının da bulunduğu binlerce vatandaşını öldüren ve yüzlercesini hapseden Rusya değilmiş gibi, 'Durdurulamayan Trajedinin 10 Yılı' başlığı ile yüzsüzce adlandırdığı bir konferans düzenlediğini duyurdu.

Rusya’nın hukuku ayaklar altına alan, insan haklarını hiçe sayan, kamuoyunu yanıltmaya yönelik bu işgalci politikalarını Türkiye’de pervasızca sergilemesi gerçekleri örtemez. Bu oyunları görmezden gelmek dünyanın ve özellikle Kırım Tatarlarının geleceklerinde keder ve zulümü daha da teşvik edecektir. Demokrasiden yana, hukukun üstünlüğü, insan haklarının saygınlığı, geleceğin huzuru çerçevesinde Kırım Tatarları Ukrayna ile yan yana durmaya devam edecek, suçlu saldırganın provokasyonlarına gelmeyecek, doğrudan yana, haktan yana kamuoyunu bilgilendirme görevine devam edecektir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.