SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Türk diplomatın katilini serbest bırakacak

ABD, Türk diplomatın katilini serbest bırakacak

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2021 23:05
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2021 00:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Türk diplomatın katilini serbest bırakacak

ABD'de 1982 yılında Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı şehit eden ve müebbet hapis cezası alan Hampig Sasunyan'ın tahliye edilmesi kararı alındı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, şehit Türk diplomatının katilinin salıverilmesine imkan sağlayan Los Angeles Bölgesi Yüksek Mahkemesinin kararını şiddetle kınadı. Bakanlık, "Ermeni teröristin serbest bırakılmasını şiddetle kınıyoruz" dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 1982 yılında şehit edilen Başkonsolos Kemal Arıkan'ın Ermeni katilinin salıverilmesi girişimine sert tepki gösterdi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Los Angeles Bölgesi Yüksek Mahkemesi, katliamın faili olan Ermeni terörist Hampig Sasunyan'ın serbest bırakılmasının önünü açacak bir karara imza attı. Mahkemenin skandal kararı, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'un kararı temyize götürmemesi nedeniyle kesinleşti.

TÜRKİYE: ERMENİ TERÖRİSTİN SERBEST BIRAKILMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, vahim karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Los Angeles County Yüksek Mahkemesi şehit Başkonsolosumuz Kemal Arıkan’ı katleden Ermeni terörist Hampig Sasunyan’ın salıverilmesinin önünü açan bir karar almış, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom ise bu kararı temyiz etmeyeceğini açıklamıştır. Türk milletinin vicdanını derinden yaralayan bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Başkosolosumuzu şehit eden Ermeni teröristin tahliyesine Dışişleri  Bakanlığı'ndan çok sert tepki!. | | Haber, Haberler, Son Dakika Haberler ŞEHİT BASKONSOLOS KEMAL ARIKAN

​​​​​​​Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan, Ermeni teröristler Hampig Sasunyan ve Krikor Saliba tarafından 28 Ocak 1982'de Los Angeles'ta şehit edilmişti. Yakalanan Ermeni terörist Sasunyan yargılanmış ve afsız olarak ömür boyu hapis cezasına çaptırılmıştı. Firar eden Krikor Saliba’nın ise aynı yıl Lübnan iç savaşında öldüğü iddia edilmişti. Los Angeles Bölge Yüksek Mahkemesinin Sasunyan'ın salıverilmesinin önünü açan kararı, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'un kararı temyiz etmeyeceğini açıklaması sonrasında kesinleşti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.