SON DAKİKA
Hava Durumu

Balkar Türklerinin sürgün edilişinin 79. yıl dönümü

Kafkasya’da yaşamını sürdüren Balkar (Malkar) Türklerinin topraklarından sürgün edilişinin 79. yıl dönümü.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2023 17:32
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2023 19:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Balkar Türklerinin sürgün edilişinin 79. yıl dönümü

Kafkasya’da yaşamını sürdüren Balkar (Malkar) Türkleri, topraklarından 79 yıl önce bugün sürgün edildi. Sovyetler Birliği’nde İkinci Dünya Savaşının ardından, dünya tarihinin en acımasız lideri ve halkların düşmanı Josef Stalin’in bir emriyle birçok halk yaşadıkları kadim yurtlarından sürüldü. Başta Kırım Tatarları olmak üzere Ahıska Türkleri, Çeçenler ve İnguşlar gibi sürgün yoluyla katledilen milyonlarca insanın arasında yer alan Balkar Türklerinin sürgün edilişlerinin bugün 79. yıl dönümü. 8 Mart 1944’te meydana gelen sürgünde, Balkar Türkleri hayvan vagonlarına bindirilerek Orta Asya ve Sibirya’ya gönderildi.

Alman ordusuyla iş birliği yaptığı öne sürülen Balkarlardan önce Şubat 1944’te Çeçenler ve İnguşlar Kafkasya’dan sürülmüşlerdi. 8 Mart 1944 tarihinde de tüm Balkar köylerine silah zoruyla girilmiş, halk, en yakın tren garlarına sürüklenerek hayvan vagonlarına doldurulup Kazakistan bozkırlarına ve Kırgızistan’daki çalışma kamplarına sevk edilmişlerdi. Stalin yönetimindeki sürgünde Komünist rejime düşmanlık, anavatana ihanet ve düşmanlıkla işbirliği suçlamaları neden gösterilerek Balkarlar bebek, yaşlı demeden hayvan vagonlarına bindirilerek yurtlarından koparıldı. Stalin’in acımasız emriyle yerine getirilen bu eylemde halk, vagonlarla Orta Asya ve Sibirya’ya sürüldü. Hayvan vagonlarından hiçbir şekilde çıkarılmayan kimi insanlar yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren insanların cesetleri yol kenarlarına bırakıldı.  

ANNE VE ÇOCUK BİRBİRİNDEN KOPARILDI

Sürülen Balkar halkı, aile üyelerine bakılmaksızın Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Sibirya gibi çeşitli bölgelere gönderildi. Söz konusu sürgünde anne ve çocuk, karı ve koca birbirinden ayrı düştü. Balkar halkıyla aynı etnik yapıya sahip, aynı dili, coğrafyayı ve tarihi paylaşan Karaçay halkı da 2 Kasım 1943’te aynı güçler tarafından aynı şekilde sürülmüştü.

14 yıl sürgünde kalan Karaçay-Balkar halkının, Stalin’in ölümünün ardından haksız yere sürgün edildikleri ispatlanarak 1957’de Krusçev tarafından itibarları iade edildi. Daha sonra Ata yurtları Kafkasya’ya dönme izni verildi. 1959 nüfus sayımına göre, 21 bin 882 Karaçay-Balkarlı sürgün yerleri olan Kazakistan, Kırgızistan ve Sibirya’da kaldı. 101 bin 918 Karaçay-Balkarlı ise atayurtları Kafkasya’ya döndü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.