SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak görevinden istifa ettiğini açıkladı. Erkan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu göreve gelen ilk kadın olmuştu.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 22:35
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 22:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bugün şahsi X hesabından görevden ayrıldığını açıklayan bir mesaj paylaştı.

"SON DÖNEMDE ŞAHSIMA YÖNELİK BÜYÜK BİR İTİBAR SUİKASTİ KAMPANYASI DÜZENLENMİŞTİR"

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Saygılarımla."

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ŞİMŞEK: KARAR TAMAMEN ŞAHSİDİR VE KENDİ TAKDİRLERİDİR

Öte yandan, bu açıklamanın hemen ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Şimşek'in demecinde şu cümleler yer aldı:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır. Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz."

HAFİZE GAYE ERKAN, GÖREVE 9 HAZİRAN 2023'TE GELMİŞTİ

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının başına atandıi. Erkan, bu göreve gelen ilk kadın olarak tarihe geçri.

Erkan'ın göreve gelmesinin öncesinde Merkez Bankasının başında Şahap Kavcıoğlu yer alıyordu. Kavcıoğlu döneminde Cumhurbaşkanı talimatıyla Eylül 2021-Mayıs 2023 döneminde düşük faiz politikası uygulanmış ve enflasyon ile döviz kurları yükselmişti. ABD'de bankacılık kariyeri olan Hafize Gaye Erkan, göreve geldikten sonra para politikasında ciddi bir değişiklik yaratmıştı. Geçen 9 ayda TCMB'nin politika faizi yüzde 8.5'ten yüzde 45'e yükseltilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.