SON DAKİKA
Hava Durumu

Miraç Kandili bugün idrak edilecek

İslam dininin son peygamberi Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili bugün idrak edilecek.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2023 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2023 12:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Miraç Kandili bugün idrak edilecek

Miraç Kandili, 23 Ocak'ta başlayan üç ayların ilki olan Recep ayının 27'nci gecesine denk geliyor. İslam inancına göre, Hazreti Muhammed, Hicri takvimde 27 Recep 621 gecesi, Allah'ın buyruğu ile Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce alemlere ve Allah'ın huzura yükseldi.

İsra ve Miraç mucizesi olarak bilinen, Kur'an-ı Kerim'de İsra ve Necm surelerinde ifade ediliyor. İsra olayı, Hazreti Muhammed peygamberin bir gece Mekke'den Kudüs'e, Miraç ise Cebrail Aleyhisselam ile Allah'ın huzuruna yaptığı yolculuğa deniliyor.

YÜCE ALLAH, HAZRETİ MUHAMMED PEYGAMBERE AHLAK VE FAZİLET DÜSTURLARINI ÖĞRETTİ

İslam kaynaklarında, Mekke'den Medine'ye hicretten bir sene önce yaşanan İsra ve Miraç yüce Allah'ın, Hazreti Muhammed peygamberin Mekke'de gördüğü eziyetlere karşı bir tesellisi olarak kabul ediliyor.

Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılındı. Allah'a şirk koşmayanların bağışlanacağı müjdesi verildi ve şifa ayeti olarak bilinen "Amenerrasulü" diye başlayan Bakara Suresi'nin son iki ayeti vahiy oldu. Bu gece yüce Allah, Hazreti Muhammed'e isra Suresi'nde de yer alan insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan ahlak ve fazilet düsturlarını öğretti.

Müslümanlara Miraç Kandili'nde, namaz borcu olanların kılabildiklerince namaz kılması, namaz borcu olmayanların ise nafile namaz kılması, Kur'an-ı Kerim okuması, istiğfar ve dua etmesi tavsiye ediliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.