SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan, Bağımsızlık Bayramı'nı kutluyor

Özbekistan Bağımsızlık Bayramı'nı kutluyor

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 10:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 11:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan, Bağımsızlık Bayramı'nı kutluyor

Sovyetler Birliğinden ayrılarak hürriyetine kavuşan Özbekistan devleti, 31. Bağımsızlık Bayramını kutluyor. 31 Ağustos 1991'de bağımsızlığına kavuşan Özbekistan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye oldu.

Özbekistan, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dağılma sürecine girmesi üzerine, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etti. Özbekistan Yüksek Konseyi, 31 Ağustos 1991'de tarihi kararla "Özbekistan'ın Devlet Bağımsızlığı Yasası'nı" kabul ederek;1 Eylül tarihini Özbekistan Bağımsızlık Günü olarak kabul etti.

Sovyet Rusya’nın dağılmaya başlaması ile Özbekistan, yeniden bağımsız bir devlet oldu. Yer altı kaynakları ve verimli toprakları sayesinde Türkistan bölgesinin önemli devletlerinden birisi halini aldı. Ülkenin ilk Cumhurbaşkanı olan İslam Kerimov Eylül 2016’ya kadar ülkeyi yönetmeye devam etti. Uzun yıllardır ülkenin başbakanı olan Şavkat Mirziyoyev, Aralık 2016’da seçilerek ülkenin 2. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

Orta Asya'da tanıdık bir kültür: Özbekistan - Seyahat haberleri ÖZBEKİSTAN'I İLK TANIYAN ÜLKE TÜRKİYE OLDU

Özbekistan'ı 16 Aralık 1991'de tanıyan ilk ülke ise Türkiye oldu. Tarihler 4 Mart 1992'yi gösterdiğinde ise iki ülke arasında diplomatik ilişkiler tesis edildi. Türkiye'nin Özbekistan'daki büyükelçiliği Nisan 1992'de, Özbekistan'ın Türkiye'deki büyükelçiliği ise Ocak 1993'te faaliyete geçti. Özbekistan'ın Türk Devletleri Teşkilatı ve TÜRKSOY'a üyeliği bulunuyor.

Özbekistan'ın Rus işgali altındaki Kırım ve Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırıları hususunda çekimser tavrı ise devam ediyor. Bu husus özellikle uluslararası kuruluşlardaki oylamalarda kendini gösteriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.