SON DAKİKA
Hava Durumu

Solingen Faciası'nın üzerinden 31 yıl geçti

Almanya'nın Solingen kentinde bir grup Alman ırkçının, 29 Mayıs 1993 tarihinde Türk asıllı Genç ailesinin evini kundaklayarak katliama imza atmasının üzerinden tam 31 yıl geçti.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 15:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Solingen Faciası'nın üzerinden 31 yıl geçti

"Solingen Faciası" olarak hafızalara kazınan olayda, bir grup Alman ırkçı, Türk asıllı ailenin evini kundaklamış ve sonucunda Genç ailesinden 5 kişi hayatını kaybetmişti. İnsanlığın utanç vesikalarından olan, Almanya'nın Solingen kentinde yankı uyandıran ırkçı saldırının ardından ortaya çıkan katliamın üzerinden tam 31 yıl geçti.

SOLİNGEN FACİASI'NDA NELER OLDU?

Almanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te korkunç bir olay yaşandı. 1970'li yıllarda Almanya'ya çalışmak üzere Türkiye'den giden Genç ailesi gece yarısı kaldıkları 3 katlı müstakil evde ateşle uyandı. Bir grup ırkçı tarafından evi ateşe verilen Genç ailesinden 5 kişi hayatını kaybetti. 

Evden sağ çıkan Kamil ve Mevlüde Genç çiftinin 2 kardeşi, 2 kızı ve 1 yeğeni çığlıklarla can verdi. Irkçı saldırının hedefi olan; 28 yaşındaki Gürsün İnce, 19 yaşındaki Hatice Genç, 12 yaşındaki Gülistan Öztürk, 9 yaşındaki Hülya Genç ve 5 yaşındaki Saime Genç’in yüreklerdeki acısı hâlen taze.

Bu acı olaya tanık olan Solingen'deki müstakil ev olayın ardından müze haline getirildi. Korkunç saldırı, Türk rap sanatçılarının oluşan ünlü Cartel grubunun "Cartel" isimli şarkısına konu oldu. 

Bu hain saldırıyı yerine getiren 4 Neonazi ise 10-15 yıl hapis cezası alsa da bugün Almanya sokaklarda serbestçe geziyor...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.