SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı sonuçlandı

Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 10:06
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 13:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı sonuçlandı

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'da Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı düzenlendi. Çalıştay'ın ardından sonuç bildirgesi sunuldu.

Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'da Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı gerçekleşti. Çalıştayda, Türk Devletleri Teşkilatı üyesi Türk cumhuriyetlerinden gelen bilim adamları ortak alfabe konusunda bildiriler sundu.

Çalıştay kapsamında, İsmail Bey Gaspıralı'nın "Dilde, Fikirde ve İşte Birlik" Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri ve 2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri gerçekleşti. Etkinlik, Tük Devletler Teşkilatı ve Türk Dil Kurumu bünyesinde hayata geçirildi. Çalıştayın ilk gününde, Türk Devletler Teşkilatı Aksakallar Heyeti açılış konuşması yaptı ve ödüller sahiplerini buldu. ,

"DİL MESELESİ SİYASİ BİR MESELEDİR"

Etkinliğin ikinci gününde ortak alfabe konusu tartışıldı ve Sonuç Bildirgesi sunuldu. Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, açılış konuşmasında, Çalıştay'ın önemine vurgu yaparak, "Alfabe meselesi dil meselesi değil bu bir siyasi meseledir. Türk dünyası Dil Komisyon Başkanlarının ortak alfabe konusunda kendi Cumhurbaşkanlığı ile birlikte yürütmelidir. Çünkü biz günümüze kadar bilim adamları olarak kendi aramızda tartışmaktan bir neticeye varamadık." ifadesini kullandı.

"TÜRK DÜNYASI, GASPIRALI'NIN YOLUNDAN AYRILMAMALI"

Prof. Dr. Mustafa Öner ortak alfabenin tarihinden bahsetti. Öner, yaptığı konuşmasında, "Her şeyden önce Türk Dünyası fikir adamı ve büyük önderimiz İsmail Gaspıralı'nın kurduğu yolu ve sloganını unutmamalıyız, bu yoldan ayrılmamalıyız. Bilhassa 1926 yılı Bakü Türkoloji Kurultayı'nı hatırlayın. Bu tarih Türk dünyasının kırılma eşiği olmuştu. Bir yandan Stalin aydınlarımızı fişleyip katlederken; öte yandan Türk Dünyası aydınları Latin alfabesine geçiş ve dünyaya geçiş yolunu gözlüyordu" dedi.

TÜRK DÜNYASI ORTAK ALFABE ÇALIŞTAYININ SONUÇ BİLDİRİSİ

2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da “Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı” düzenlenmiş bilimsel sunum ve tartışmalar neticesinde Türk Devletleri Teşkilatına sunmak üzere aşağıdaki kararlar alındı.

İsmail Gaspıralı Bey’in “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” sözünden hareketle ortak alfabe konusunda uygulamaya geçilmelidir.

a) Türk dünyası ortak alfabenin uygulamaya geçilmesi çalışmaları için Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde “Ortak Alfabe Komisyonu” kurulması komisyonun ilk toplantısının Ekim ayı içerisinde Kırgızistan’da yapılması uygun olacaktır.

b) Bu komisyon TDT ülkelerinin dil ile ilgili resmi kurumlarınca önerilecek ikişer üyeden oluşmalıdır.

c) Kurulacak bir komisyonun TDT Aksakallar Konseyine ortak alfabe ve ondan üretilecek ulusal alfabeler ile ilgili rapor hazırlanması

d) Bu komisyonun TDT ülkelerinde ortak alfabe konusunda yapılan çalışmaları gözlemlenmesi ve Aksakallar Konseyine raporlar vermesi

1991 yılında Marmara Üniversitesinde yapılan sempozyumda kabul edilen “34 “harf ortak Türk alfabesi “ yapılacak ulusal alfabelerde esas alınması tavsiye edilir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.