SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yumuk, 18 Mayıs Sürgünü'nün 80. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Beyazıt Yumuk, Kırım Haber Ajansı (QHA) aracılığıyla 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yılında hayatını kaybeden Kırım Tatarlarını andı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 20:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yumuk, 18 Mayıs Sürgünü'nün 80. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı

Kırım Tatar halkı, 18 Mayıs 1944'te Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) eli kanlı lideri Josef Stalin'in emriyle vatan topraklarından sürüldü. Hayvan vagonlarında Türkistan, Urallar ve Sibirya bölgelerine sürülen Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı ise yolda ve sürgünü takip eden günlerde hayatını kaybetti.

"TÜRK MİLLETİ HER ZAMAN KIRIM HALKININ MÜCADELESİNDE SOYDAŞLARININ YANINDA OLMUŞTUR"

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Beyazıt Yumuk, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yılında hayatını kaybeden Kırım Tatarlarını andı. Yumuk, QHA aracılığıyla verdiği 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nı anma mesajında şu şekilde konuştu:

"Bugün; uzun zamandır Kırım Tatarlarının vatan toprağı olan Kırım'dan, Kırım Türklerinin sürgün edilişinin 80. önce yıl dönümü. 1783 tarihinde Ruslar tarafından işgal edildikten sonra 1941- 1944 yılları arasında İkinci Dünya Savaşı esnasında Almanların Rusya'ya karşı göstermiş olduğu tehlikeyi bahane ederek Kırım Türklerini, Kırım Yarımadası'ndan bir kısmını Türkmenistan’a, bir kısmını diğer Türk devletlerinin topraklarına, bir kısmını da Rusya'nın kendi iç topraklarına sürgün ederek Rusya, Kırım halkına büyük bir zulüm yaşatmıştır. Bu sürgün esnasında on binlercesi açlıktan, yoksulluktan, sefaletten ölmüştür.

Türk ulusu her gittiği yere bağımsızlık ve özgürlük götürmüş, insanlara insanlık dramı yaşatmamıştır. Ama ne yazık ki bir zamanlar kendilerine bağımsızlık ve özgürlük için savaşan o insanlara karşı bugün emperyalist güçler, emperyalist devletler her türlü kötülüğü yaparak o insanların topraklarını elinden almak, her türlü kötülüğü yapmak için her türlü çareye başvurmaktadırlar. Bugün bu mezalimi Filistin'de yaşıyoruz. Filistin'deki bu mezalime dünya bir türlü dur demiyor.

Türk milleti her zaman Kırım halkının bağımsızlık mücadelesinde soydaşlarının yanında olmuştur. Edebiyete intikal eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaşayanlara sağlık, huzurlu, huzur diliyoruz. İnşallah en kısa zamanda ata toprakları olan Kırım Yarımadası'na dönerler diyorum.”

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Türkistan, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Sovyet yönetimi, sürgünden sonra Kırım’da, Kırım Tatarlarının varlığına işaret eden her şeyi ortadan kaldırmaya başladı. Adeta bir kültürel soykırım dalgası başladı. Köy, kasaba, ilçe ve şehirler başta olmak üzere Yarımada'daki binden fazla yerleşim yerinin Kırım Tatarca olan adları değiştirildi. 

Sovyet yönetimi, Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçladı. Ancak Kırım Tatarları, bağrından koparıldıkları o aziz Vatanı, Kırım’ı hiçbir zaman unutmadı. Sürgünlük yollarında, sürgün edildikleri yerlerde vatana dönmek için çaba gösterdi. Nihayet, yıl 1989’u gösterdiğinde Kırım Tatarları, yavaş yavaş ata topraklarına dönmeye başladı. O tarihten itibaren Kırım Tatarları yaşadıkları yokluklara rağmen vatanda kalma mücadelesini sürdürdü.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Türkistan'da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya meclisleri, 2022’de ise Kanada parlamentosunun alt kanadı olan avam kamarası 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.