SON DAKİKA
Hava Durumu

AB'den Rusya’ya kararlı tavır

Avrupalı liderler Rusya’ya yaptırımları uzatma kararı aldı

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2016 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2016 14:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB'den Rusya’ya kararlı tavır

Brüksel’de 15 Aralık günü toplanan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Ukrayna krizinden dolayı 2014 yılından bu yana Rusya’ya uygulanan yaptırımların 6 ay daha uzatılması kararı alındı. Yaptırımların uzatılmaması halinde Ocak ayında kaldırılması bekleniyordu.

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Moskova’nın Ukrayna krizinin çözümünü amaçlayan Minsk anlaşmalarına uymamasından dolayı yaptırımların uzatılmasına destek vereceklerini açıklamıştı.

Kararın önümüzdeki günlerde resmen açıklanması bekleniyor. 

Bununla birlikte Halep’in belirli bölgelerine operasyonlar düzenleyen Esad rejimine bağlı kuvvetlere destek veren Rusya, zirvede sert bir dille kınandı. Aynı zamanda şiddet olaylarına son verilmesi çağrısı da yapıldı.

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı yaptırımları ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın resmen göreve başlayacağı Ocak 2017’den önce uzatmak istediği belirtilmişti.

Reuters ajansının birkaç diplomata atıfla verdiği haberde, Avrupa Birliği'nin Trump’ın resmen göreve başlamasından sonra Rusya’ya yönelik yaptırımların uzatılmasının zorlaşabileceği olasılığı sebebiyle bunu 2016 yılının Aralık ayında yapmayı planladığı kaydedilmişti..

Avrupa Birliği, 15 Eylül tarihinde Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle Ukraynalı ayrılıkçıları ve Rus yetkilileri hedef alan ilave yaptırımları 6 ay uzatma kararı almıştı.

AB'nin yaptırım listesinde, mal varlıkları dondurulmuş ve vize yasağı getirilmiş 37 şirket ve 146 kişi var.

Bu yaptırımlar ilk olarak 2014'ün Mart ayında Rusya'nın Kırım'ı yasadışı ilhak etmesi nedeniyle başlatılmıştı.

Öte yandan, AB'nin Kırım'ı ve Sivastopol'u yasadışı olarak egemenliği altına alması nedeniyle Rusya'ya karşı uygulamakta olduğu belirli sektörlere yönelik ekonomik yaptırımları da bulunuyor.

Ekonomik yaptırımlar gereği, AB üyesi 28 ülke Rusya'ya silah satışı yapamıyor. Yaptırımlarla, Rusya'nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor, Rus kamu bankaları Avrupa'da finans sektöründen de dışlanıyor.

Bunun yanı sıra Avrupa Birliği, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da düzenlediği Duma seçimlerinde “milletvekili” seçilen Kırımlılara karşı yaptırım uyguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.