SON DAKİKA
Hava Durumu

AB: Meclis yasağı, Kırım Tatarlarının haklarına saldırı

Avrupa Birliği’nin Ukrayna Büyükelçisi, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasaklanmasının Kırım Tatar halkının haklarına bir saldırı olduğunu kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2016 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2016 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB: Meclis yasağı, Kırım Tatarlarının haklarına saldırı

Avrupa Birliği’nin Ukrayna Büyükelçisi Hugues Mingarelli, Rusya Federasyonu’nun uluslararası normlara göre Kırım Tatarlarının tüm haklarını sağlaması gerekirken Rusya’nın Kırım Tatar Milli Meclisi yasağının, Kırım Tatarlarının haklarına ciddi bir saldırı olduğunu kaydetti.
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Hugues Mingarelli, “Bunu, sözde Kırım Yüksek Mahkemesi’nin 26 Nisan tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetleri yasaklanması ile ilgili kararı kabul ettiğinde kaydetmiştik, Rusya Yüksek Mahkemesi’nin kararı da bu yasağı onadı. Bu Kırım Tatarlarının haklarına ciddi bir saldırı” diye kaydetti.
 
Ulusal azınlıkların temsilcileri olan kişilere karşı takibat dahil olmak üzere bunun, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden bu yana yarımadada insan hakları durumunu gerginleştirdiğini ifade eden Mingarelli, Rusya’nın uluslararası normlara uygun olarak Kırım Tatarlarının haklarını tam olarak sağlaması gerektiğini belirtti.
 
Hugues Mingarelli, “Rusya insan hakları alanında uluslararası normlara ve uluslararası normlara göre diğer yükümlülüklerine uygun şekilde davranmalı. Kırım Tatar toplumunun hakları engelsiz şekilde yerine getirilmeli” dedi.
 
Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Yüksek Mahkemesi, 29 Eylül tarihinde Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi’nin 26 Nisan 2016 tarihli Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasaklama kararına ilişkin temyiz dilekçesini incelendi. Rusya Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin temyiz dilekçesini reddetti ve böylece Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasağını onadı.
 
Rus işgali altında bulunan Kırım'ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, Şubat 2016'da Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurdu. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı.
 
Poklonskaya, 'mahkeme kararını' beklemeden 13 Nisan 2016 tarihinde “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” karar yayınladı. 18 Nisan tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil etti.
 
26 Nisan tarihinde yapılan duruşmada işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırıcı örgüt kabul ederek faaliyetlerini yasakladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.