SON DAKİKA
Hava Durumu

AB, yaptırım listesine 8 kişi ve 3 şirketi daha ekledi

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2014 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2014 11:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB, yaptırım listesine 8 kişi ve 3 şirketi daha ekledi

Avrupa Birliği, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yaşanan silahlı çatışmalar ve diğer ilgili krizler dolayısıyla AB üyesi ülkelere giriş yasağı ve malvarlıklarının dondurulması gibi yaptırımların uygulanacağı kişi ve şirketler listesini genişletti ve Kırım ile ilgili bazı sınırlama kararları aldı.

AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), yaptırım listesine, Ukrayna’da istikrarı bozmaya çalışan ve ayrılıkçı faaliyette bulunan daha birkaç kişi ve şirketi dahil etmeye kararlaştırdı.

Adı açıklanmayan bir Avrupalı politikacı, “Daimi Temsilciler toplanıp, Ukrayna’daki krizden yararlanan ya da bu konuda karar alan Rusyalıları destekleyen kişi ve şirketlere AB üyesi ülkelere giriş yasağı ve malvarlıklarının dondurulması gibi yaptırımları uygulamayı kabul etti. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı gösterilen faaliyetlerden sorumlu diğer tüzel kişilere karşı da yaptırım uygulama anlaşmasına da varıldı" dedi.

Yaptırım listesine 8 kişi ve 3 şirket daha dahil edildi.

Avrupalı diplomat ayrıca, Kırım ve Sivastopol'e yatırım ve ticareti sınırlama tedbirleri konusunda da anlaşmaya varıldığını bildirdi.

İlgili diplomat, “Söz konusu sınırlama tedbirleri, Kırım ve Sivastopol'ün bazı sektörlerine (ulaştırma, telekomünikasyon ve enerji alanlarında kuruluş, satın alma ve geliştirme işlemleri; petrol, gaz ve diğer yeraltı madenlerine yatırım işlemleri) yatırımlarını durduruyor. Ayrıca Kırım ve Sivastopol'ün bu sektörlerine ana ekipmanın ihracatı da yasaklanıyor” dedi.

Avrupalı diplomat, yaptırım listesine yeni kişi ve şirketleri ekleme kararının gerekli prosedürden geçip 30 Temmuz Çarşamba gününe kadar yürürlüğe gireceğini ve resmi dergide yayınlanacağını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.