SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Ankara Büyükelçisi'nden kritik F-16 açıklaması

ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye'nin 40 yeni ve 79 modernize edilmiş F-16 uçağı satın alması ile ilgili açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 13:29
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 14:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Ankara Büyükelçisi'nden kritik F-16 açıklaması

ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry L.Flake, Türkiye'nin 40 yeni ve 79 modernize edilmiş F-16 uçağı satın alması ile ilgili ABD Kongeresi tarafından onaylama kararı çıktığını bildiridi. 

ABD BÜYÜKELÇİSİNEN AÇIKLAMA

Büyükelçilikten 11 Şubat 2024'te yapılan açıklamada, "Kongrenin bu hafta, Türkiye'nin 40 yeni ve 79 modernize edilmiş F-16 uçağı satın almasını onaylama kararı ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır. Türkiye'nin F-16 filosu, NATO'nun gücü açısından hayati önem taşımakta, müttefiklerin gelecekte birlikte çalışabilirliğini teminat altına almaktadır" ifadelerini kullandı.

F-16 SATIŞINA İLİŞKİN 15 GÜNLÜK İNCELEME SÜRECİ TAMAMLANDI

ABD yönetiminin 26 Ocak'ta Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin Kongreye gönderdiği resmi bildirimin ardından yasal olarak belirlenen 15 günlük inceleme süreci, satışı durduracak engelleme olmadan tamamlandı. ABD Dışişleri Bakanlığının 26 Ocak'ta Kongreye gönderdiği resmi bildirimin ardından başlayan 15 günlük inceleme ve itiraz sürecinde sadece Kentucky Senatörü Rand Paul'ün Senatoya sunduğu itiraz gündeme geldi.

ÖNÜNDE ENGEL KALMADI

Paul'ün sunduğu tasarı Senato Dış İlişkiler Komitesine havale edilirken, burada tasarıya ilişkin herhangi bir işlem yapılmadı. Böylece ABD yönetiminin resmi bildiriminin ardından Kongredeki 15 günlük süre dün gece ABD saatiyle sona erdi ve ABD Silah İhracat Kontrol Yasası (AECA) uyarınca satışa ilişkin sürecin ilgili kurumlar arasında başlamasının önünde engel kalmadı.

Türkiye, ABD'den 40 yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçak için ise modernizasyon kiti talep etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.