SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Kırım uyarısını yeniledi

ABD, vatandaşlarına Kırım ve Donbas'a seyahat etmekten kaçınmalarını önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2016 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2016 15:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Kırım uyarısını yeniledi

ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Rusya tarafından işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Rusya yanlısı teröristlerin kontrolü altındaki Donbas bölgesini ziyaret etmekten kaçınmaları gerektiğine ilişkin uyarıyı yeniledi. Bir önceki uyarı 17 Haziran 2016 tarihinde yayınlanmıştı.

Donbas’ta devam eden silahlı çatışmalar ve bölgede çok sayıda mayın olması sebebiyle tehlike uyarısının yanı sıra Rus yanlısı ayrılıkçılardan gelen tehlikeden de söz edildi. ABD vatandaşları dahil sivillerin ayrılıkçıların kontrol noktalarında durmalarından sonra birkaç saat veya birkaç gün içinde kaçırılabilecekleri veya alıkonulabilecekleri kaydedildi.

Bunun yanısıra Ukrayna’daki durumun tahmin edilemez ve aniden değişebileceği uyarısında da bulunan Amerikan Dışişleri, vatandaşlarına çok sayıda insanın toplandığı alanlardan uzak durmaları ve protesto gösterileriyle eylemler sırasında bulundukları binadan dışarıya çıkmamaları gerektiği belirtildi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliğinin kendi görevlilerine Kırım ve Donbas’a ziyaret gerçekleştirmeyi yasakladığını, söz konusu bölgede vatandaşlara gereken konsolosluk  ve diğer yardımların sağlanmasının zor olduğunu bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.